Haber

Yargıdan Murat Kurum kararı: Soruşturmaya gerek yok

6 Şubat 2023’te Maraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçelerinde meydana gelen, 11 ilde yıkıma yol açan ve en az 53 bin 537 kişinin ölümüne neden olan depremle ilgili olarak dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya Valisi Hulusi Şahin ve AK Parti üyesi Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre Halkçı Hukukçular’ın suç duyurusunu değerlendiren Malatya Cumhuriyet Savcısı MAT, “soruşturmaya yer yok” kararı verdi.

Kararda, “Deprem nedeniyle meydana gelen tüm ölüm ve yaralanmalara ilişkin detaylı soruşturma süreçlerinin Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından devam ettiği, diğer taraftan ölen ve yaralananların yakınlarının şikayetleri de dikkate alındı. Şikayet hakkımız detaylı olarak başsavcılığımıza intikal eder, ilgili tebligat dilekçesinin soruşturmaya kaydedilmesi halinde aynı emsal niteliğinde olay yaşanacaktır.” “Konuyla ilgili birden fazla mükerrer soruşturma yapılacağı, ihbarcının gönderdiği dilekçenin usul ekonomisi açısından rapora kaydedildiği, konusu olan rapor hakkında ayrıca soruşturma yapılamayacağı anlaşılmıştır. ve partiler aynıdır.”

‘SAVCI MANİPÜLASYON YAPIYOR’

Halkçı Hukukçular’dan Avukat Tacettin Çolak, “Savcı MAT’ın suç duyurusu dilekçemizi ‘ihbar dilekçesi’ olarak nitelendirmesi, soruşturma numarası bile vermemesi kanaatimizce basit bir hata değildir. Yine suç duyurumuzun ‘konu ve taraflar aynı’ şeklinde değerlendirilmesi dilekçemizin okunmadığını gösteriyor. Savcı, “Kurum, valiyi ve diğer üst düzey yöneticileri kurtarmak için manipüle ediyor” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu