Ekonomi

TCMB’den tüketici kredilerine kritik düzenleme

Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen yazıda, ihtiyaç kredilerinde ticari krediler için uygulanan biçimde emsal faiz limiti belirlenmiş ve bu limitin aşılması halinde menkul kıymet bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

BloombergHTdaki habere göre “Faiz/kar payı oranı Merkez Bankası tarafından açıklanan bileşik referans oranın 1,8 ile 2,0 katı arasında olanlar birinci aşamada, 2,0 katından büyük olanlar ise ikinci aşamadadır”menkul kıymet tutma zorunluluğu getirilmiştir.

İhtiyaç kredilerine aylık %1,55 ile %2,00 arasında faiz uygulanmaktadır.

Böylece, MK tarafından karşılanmayacak en yüksek aylık faiz oranı taşıt ve konut kredisi hariç ihtiyaç kredilerinde 1,37 seviyesinde olacak. Bankalar, kredi faiz oranlarının bu seviyenin (basit yılda %16,56) üzerinde olması durumunda menkul kıymet bulundurmak zorunda kalacak. Mevcut durumda bankalar ihtiyaç kredilerine ayda %1,55 ile %2,00 arasında faiz uyguluyor.

Krediler için menkul kıymet bulundurma zorunluluğu getirildi.

Bankalar, referans faizin 1,8 ila 2,0 katının ortasında faiz olması durumunda %20, 2,0 katın üzerinde faiz uygulanması durumunda %90 oranında menkul kıymet bulundurmak zorunda kalacaklar.

Merkez Bankası, kredi faizlerinin kendi politika faizine yakın olmasını sağlamak amacıyla daha önce ticari kredilere faiz limiti koymuş ve bunun üzerinde kullandırılacak krediler için menkul kıymet bulundurma zorunluluğu getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu