Haber

RTÜK’ten Tele 1 ve KRT’ye program durdurma

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Tele1 ve KRT kanallarını üç kez programlarını durdurma cezasına çarptırdı. Meclisin haftalık olağan toplantısında izleme belgelerini görüştüğü belirtilirken, Tele 1 ve KRT’nin yine yasayı çiğnediği kaydedildi.

Tele 1’de yayınlanan “Forum Weekend” programında 15 Temmuz darbe girişiminin “demokrasi mücadelesi” olmadığına dikkat çekilirken, “Yenikapı’nın ruhunun Cumhuriyet önderliğindeki aydınlanma devrimlerini yok etmeye yönelik olduğu” iddia edildi. ve Atatürk”. Kurul’dan yapılan basın açıklamasında, söz konusu yayının konuğu Özdemir İnce’nin de kanuna aykırı olarak “başörtülü vatandaşlara hakaret ettiği, Kuran kursuna giden çocukları ve ailelerini küçük düşürdüğü”, Tele 1’in ise suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. idari para cezasının yanı sıra üç programı askıya aldı. ödüllendirildiği belirtildi.

KRT’de yayınlanan “Haftanın Panoraması” programında HDP/Yeşil Sol Parti ve Kürt seçmen hakkında değerlendirmelerde bulunurken kullanılan ifadelerin yayın ilkelerine aykırı bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Ülkeyi Kürdistan olarak farklı bir bölgeye sahip olarak nitelendiren, terörü ve terör örgütlerini haklı gören yaklaşımı reddeden RTÜK üyeleri, KRT’ye üç kez program durdurma ve idari para cezası uyguladıkları kaydedildi. yüzde 3.”

Müzik kanallarına ‘ahlaka aykırı klip’ ​​nedeniyle ceza kesildi

Üst Kurul gündemine yüklenen müzik kanallarıyla ilgili haberlerin olduğu ve RTÜK’ün “ahlaksız klipleri” de cezalandırdığı belirtildi. Power Türk’te yayınlanan bir klip nedeniyle örgüte idari para cezası uygulanmasına, NR 1 TÜRK’teki bir diğer klipte ise ağır argo içeren sözlerin izleyicilere herhangi bir engele takılmadan yayınlanmasının hukuka aykırılık teşkil ettiğine karar verildi. yayın unsuru, klibin yayıncısı olan televizyona idari para cezası verildi. verildiği belirtildi.

DW/SÖ,TY

haber-mesudiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu