Ekonomi

ABD ekonomisine ilişkin endişeler ve yüksek ham petrol arzı petrol fiyatlarını düşürdü

Son piyasa hareketliliğinde petrol fiyatları, ABD’nin ekonomik büyümesine ilişkin endişeler ve ham petrol arzındaki fazlalık nedeniyle düşüş kaydetti. Brent tipi ham petrol 14 sent düşüşle varil başına 82,46$’a gerilerken, ABD West Texas Intermediate (WTI) tipi ham petrol 16 sent düşüşle 78,34$’a geriledi. Bu aşağı yönlü değişim, her iki ölçütte de bir önceki seansta %0,8’lik bir artış yaşanmasının ardından geldi.

Federal Rezerv’in Çarşamba günü faiz oranlarını koruma kararı alması ve faiz indirimlerinin muhtemelen Aralık ayına kadar ertelenmesi petrol fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulundu. Yüksek borçlanma maliyetleri ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyerek petrole olan talebi azaltabilir. Fed Başkanı Jerome Powell, toplantı sonrası düzenlediği basın toplantısında, enflasyonun ekonomiyi ciddi şekilde etkilemeden azaldığını ifade etti. Powell ayrıca bu eğilimin devam etmeyeceğine dair herhangi bir gösterge bulunmadığından da bahsetti.

Piyasa katılımcıları Gazze’deki ateşkes görüşmelerini de yakından takip ediyor. Bir çözüm, bölgeden petrol tedarikinde olası aksaklıklara ilişkin endişeleri hafifletebilir. Son gelişmeler arasında İran’a bağlı Husi militanlarının Yemen’in Kızıldeniz açıklarındaki limanı Hodeidah yakınlarında kurtarılmaya ihtiyaç duyan Yunanistan’a ait bir kömür gemisine saldırdıklarını kabul etmeleri de yer alıyor. Bu saldırılar, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın ortasında Filistinlilerle dayanışma amacıyla Kasım ayından bu yana uluslararası deniz taşımacılığına yönelik bir dizi saldırının parçası oldu.

Hamas ateşkes müzakerelerine katılmaya istekli olduğunun sinyalini vererek ABD’yi İsrail’in tamamen çekilmesi, bölgenin yeniden inşası ve Filistinli mahkumların serbest bırakılması da dahil olmak üzere Gazze’de kalıcı bir ateşkesle sonuçlanacak bir anlaşma için İsrail’i etkilemeye çağırdı.

Arz tarafında, Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) son verilerine göre ABD ham petrol stokları, özellikle ithalattaki artış nedeniyle beklenmedik bir şekilde yükselmiştir. Akaryakıt stoklarında da beklenenden daha büyük bir artış görüldü. Bu faktörler petrol fiyatlarındaki genel düşüşte rol oynamıştır.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hamas’ın ABD destekli ateşkes önerisine çeşitli değişiklikler önerdiğini ve arabulucuların taraflar arasındaki farklılıkları gidermek için çalıştığını belirtti. Bu müzakerelerin sonucunun petrol piyasası üzerinde, özellikle de bölgeden arzın istikrarı açısından başka etkileri olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberguroymak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu