Haber

İranlı kadın sporcudan ülkedeki protestolara destek

İran’da genç bir kadının “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan protestolar bazı noktalarda devam ederken İran’ın ulusal okçularından Parmida Kasımi, Tahran’daki resmi bir ödül töreninde başörtüsünü çıkardı.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Tahran’daki Basra Körfezi Kupası okçuluk müsabakası sonrasında düzenlenen madalya merasiminde bir bayan atletin başörtüsünü çıkardığı görüldü.

Görüntülerde, dereceye giren başka atletlerle birlikte ödül merasimi için bir podyumda duran Kasımi’nin başörtüsünü çıkardığı sırada, tören alanındaki bazı izleyicilerin kendisine destek vererek alkışladığı görüldü.

İran’daki protestolar ve ünlü isimlerden göstericilere takviye eylemleri

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından “başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle” gözaltına alındıktan sonra komaya girerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin, 16 Eylül’de hayatını yitirmesi ülke idaresine karşı protestolara yol açmıştı.

Resmi kaynaklardan olaylarda sivillerin ve güvenlik güçlerinin öldüğüne dair açıklamalar yapılsa da meyyit sayısı hakkında net bilgi verilmiyor.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü ise geçen hafta yaptığı açıklamada şovlarda 304 kişinin öldüğünü duyurmuştu. İran medyasına yansıyan haberlere nazaran, şovlar sırasında 40’tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Ülkedeki protestolar, ülkedeki sanatçılardan farklı spor dallarındaki sporculara kadar birçok ünlü isimden destek görüyor.

İranlı kaya tırmanışı sporcusu Elnaz Rekabi de 16 Ekim’de Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen Asya Kaya Tırmanışı Şampiyonası’nın finalinde başörtüsüz yarışmıştı. Rekabi, karşılaşmadan sonra başörtüsü takmamasının “kasıtsız” olduğunu tabir etmişti. Buna karşın başörtüsüz yarışı ülkedeki protestolara dayanak halinde yorumlanan İranlı atlet Rekabi, ülkeye dönüşünde büyük bir kalabalık tarafından karşılanmıştı.

Son olarak dünyaca ünlü İranlı aktris Terane Alidusti de protestolara toplumsal medyada başörtüsüz bir fotoğrafını yayımlayarak takviye vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu