Ekonomi

Fitch Ratings Türkiye’nin Potansiyel Büyüme Tahminini Yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin orta vadeli potansiyel büyüme varsayımını yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e yükseltti.

Fitch Ratings, “Çin Ekonomisi Yavaşladıkça Gelişmekte Olan Piyasaların Potansiyel Büyümesi Zayıflıyor” başlıklı bir rapor yayınladı.

Raporda kuruluş, gelişmekte olan 10 ülke için orta vadeli potansiyel büyüme tahminini ortalama yüzde 4’e düşürdü. Kuruluşun önceki büyüme tahmini 4,3’tü.

Büyüme tahminlerindeki düşüşün temel nedeni, Çin’in arz yönlü büyüme potansiyelinin beklenen şekilde azalmasıydı.

Bu çerçevede Çin’in 2027 yılı potansiyel büyüme iddiası yüzde 5,3’ten yüzde 4,6’ya, Rusya’nın yüzde 1,6’dan yüzde 0,8’e, Güney Kore’nin ise yüzde 2,3’ten 2,1’e çıkması bekleniyor. ve Güney Afrika’da yüzde 1,2 ile 1 arasında.

Ancak Hindistan ve Meksika ekonomilerinin potansiyel büyüme tahminleri sırasıyla yüzde 5,5’ten yüzde 6,2’ye ve yüzde 1,4’ten yüzde 2’ye yükseldi.

Orta vadeli potansiyel büyüme varsayımı artırılan ülkelerden biri de Türkiye oldu.

Fitch Ratings, Türkiye’nin bu dönemdeki potansiyel büyüme iddiasını yüzde 3,9’dan yüzde 4,1’e çıkardı.

Polonya ekonomisi için potansiyel büyüme tahmini yüzde 2,6’dan yüzde 3’e, Brezilya için yüzde 1,5’ten yüzde 1,7’ye, Endonezya için ise yüzde 4,7’den yüzde 4,9’a çıkarıldı.

Kredi kurumu, Brezilya ve Polonya haricindeki son büyüme tahminlerinin, söz konusu gelişmekte olan 10 ülke için Kovid-19 öncesinde tahmin edilen potansiyel büyüme seviyelerinin altında olduğuna dikkat çekti.

Kuruluş, bu durumun kötüleşen demografik eğilimleri ve salgının neden olduğu aksaklıkların mirasını yansıttığını, sermaye stoku ve verimlilik artışına ilişkin varsayımlarda yapılan revizyonların da büyüme varsayımlarına yansıdığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu