Ekonomi

Çinli bankacılık yetkilileri Xi Jinping’in yolsuzlukla mücadele kampanyasında yolsuzluk soruşturmasıyla karşı karşıya

ICBC’nin eski başkan yardımcısı Zhang Hongli de dahil olmak üzere Çinli bankacılık yetkilileri, Başkan Xi Jinping’in kapsamlı yolsuzlukla mücadele kampanyasının bir parçası olarak şu anda soruşturma altında. Cumartesi günü açıklandığı gibi, Merkezi Disiplin Teftiş Komisyonu Hongli’yi ciddi disiplin ve yasal ihlaller nedeniyle soruşturuyor.

Hongli’nin yanı sıra finans sektöründeki diğer yüksek profilli isimler de inceleme altına alındı. Çin Merkez Bankası’nın eski lideri Liu Lian’ge, rüşvet ve yasadışı borç verme suçlamasıyla tutuklandı. Benzer şekilde, Everbright Grubu’nun eski başkanı Li Xiaopeng de bir dizi suiistimal nedeniyle Komünist Partiden ve kamu hizmetinden ihraç edildi. Bunlar arasında para ve hediye kabul etmek, politikayı ihlal etmek, kendi soruşturmasını engellemek, rüşvet almak, borsaya kayıtlı olmayan şirketlerde yasa dışı hisse sahibi olmak ve yetkisini kişisel kazanç için kötüye kullanmak yer alıyor.

Bu soruşturmalar, Başkan Xi Jinping’in finansal risklerle mücadele etme ve Çin’in özelliklerini yansıtan finansmanı teşvik etme yönündeki daha geniş girişiminin bir parçasını oluşturuyor. Bu girişim hem temiz yönetim için bir katalizör hem de siyasi tasfiyeler için potansiyel bir araç olarak görülüyor. Çin’in zayıf tüketim ve devam eden konut krizi nedeniyle Kovid-19 salgınından istikrarsız bir şekilde kurtulduğu bir dönemde, Ulusal Mali Çalışma Konferansı mali kontrolün güçlendirilmesi ihtiyacını vurguladı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu