Ekonomi

Dollar Tree Family Dollar’ı satmayı düşünüyor

Dollar Tree Inc.in (NASDAQ:DLTR) Family Dollar işletmesi için olası bir satış veya bölünme de dahil olmak üzere seçenekleri araştırdığı bildiriliyor. Kaynaklara göre, şirketin planlarını bugün ilerleyen saatlerde, ilk çeyrek sonuçlarının açıklanmasıyla aynı zamana denk gelecek şekilde kamuoyuna duyurması bekleniyor.

İndirimli perakendecinin hisseleri, haberin ardından piyasa öncesi işlemlerde %2’lik bir artış kaydetti. Family Dollar’ı 2015 yılında 8,5 milyar dolara satın alan Dollar Tree, özellikle Walmart (NYSE:WMT) ve Target gibi daha büyük perakendecilerin sert rekabeti karşısında markayla ilgili zorluklarla karşılaştı. Bu rakipler, tüketiciler enflasyonist baskılarla karşı karşıya kaldıkça giderek daha cazip hale gelen bir strateji olan düşük fiyatlı tekliflerle müşterileri cezbetmektedir.

Family Dollar’ın performansı Dollar Tree portföyü içinde geride kaldı ve şirketin geçen yıl Kasım ayında stratejik bir gözden geçirme duyurusu yapmasına neden oldu. Bu gözden geçirme sonucunda 970 Family Dollar mağazasının 2024 yılının başlarında kapatılmasına karar verildi. CEO Richard Dreiling, işletmenin daha geniş ekonomik belirsizliklerden etkilenmeye devam ettiğini kabul etti.

Piyasa değeri 26 milyar dolar ve yıllık geliri 31 milyar dolar civarında olan Dollar Tree, tüketicilerin elektronik ve mobilya gibi isteğe bağlı ürünlere yönelik harcamalarını azaltması nedeniyle satışlarının etkilendiğini gördü. Buna karşılık şirket, talebi canlandırmak amacıyla 3 ve 5 dolarlık ürünler sunarak fiyat noktalarını çeşitlendirdi.

JPMorgan Chase (NYSE:JPM) Family Dollar için inceleme sürecini yönetmek üzere görevlendirildi. Dollar Tree, raporla ilgili yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu