Ekonomi

Yumurta üreticilerinden ‘yasak’ isyanı

İZMİR (İGFA) – Türkiye’den Tayvan’a ihraç edilen yumurtalarda kanserojen nitrofuran antibiyotiğinin bulunmasına ilişkin konuşan Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yumurta ihracatı öncesi çok önemli denetimler yapılıyor. Bu antibiyotiğin satışı 20 yılı aşkın süredir yasak. Şube olarak bu antibiyotiğin araştırılmasını talep ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ve dairemizdeki teknik arkadaşlar konuyu araştırıyorlar. İddia anlaşıldığında tüm şeffaflığımızla kamuoyuna açıklama yapacağız. Böyle bir durumla ilk kez karşılaşıyoruz. Konuyu takip ediyoruz. Biz zalimlerin en ağır şekilde cezalandırılmasından yanayız. İçimizde çürük yumurtalar varsa onlar da çözülsün” dedi.

Türk yumurta şubesinin modern tesislerde üretim yaptığının altını çizen Girit, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünyanın en güçlü oyuncularından biriyiz, ihracatta dünyada ilk üç ülke arasında yer alıyoruz. Türkiye yumurta şubesi olarak 2023’ün ilk yarısında Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ortasındaki 51 ülkeye 195 milyon 350 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Tayvan, 2023’te ilk kez ihracat yaptığımız bir ülke. Türkiye’de 20 yıldır yasaklı olan nitrofuranlar antibiyotik kümesini Tayvan’a ihraç edilen bir parti yumurtada görünce şaşırdık. Bu istisnai durumun Türkiye’nin yumurta ihracatındaki başarısını gölgelememesi gerektiğine inanıyoruz.”

Türkiye, 2023 yılının Ocak-Haziran döneminde 41 ülkeye 195 milyon 350 bin dolarlık yumurta ihraç etti. Yumurta ihracatı 2022’nin ilk yarısına göre yüzde 9 artarken, en çok ihracat yapan ülke 48 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri oldu. Irak, Türkiye’den 40 milyon dolarlık yumurta talep ederken, Katar 16,3 milyon dolarlık yumurta ithalatıyla üçüncü sırada yer aldı. 2023 yılında ilk kez yumurta ihraç ettiğimiz Rusya Federasyonu Tayvan’a Türk yumurta ihracatçıları 12,8 milyon dolar ihracat yaparken; 8,1 milyon dolara listeye beşinci sıradan girin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu