Ekonomi

Yemen Ekonomik Kriz Yaşıyor: Bölgesel Destek Çağrısı

Yemen Başkanlık Konseyi Danışma ve Uzlaşma Komisyonu, ülkenin petrol ihracatının durması nedeniyle ekonomik kriz yaşadığını belirterek, bölgesel destek çağrısında bulundu.

Ülkenin resmi ajansı SABA’da yer alan habere göre, Danışma ve Uzlaşma Komitesi Lideri Muhammed Abdullah Nasır el Gaysi ve yardımcıları, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Yemen Büyükelçisi Muhammed el Zeabi ile Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya geldi. .

Yemen’deki ekonomik ve siyasi meselelere ilişkin son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Danışma ve Uzlaşma Kurulu Başkanı Gaysi, Yemen ekonomisi için takviye ve cephelerde çatışan ordu birliklerinin gücünün artırılması talebinde bulundu.

Husiler limanlara saldırıyor

Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde tutuyor.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona erdi.

Husiler, Ekim ayında Hadramaut vilayetinin idari merkezi Mukella’daki Dabbe Petrol Limanı ile Şabva vilayetindeki An-Nuseyma Petrol Limanı’nı, 9 Kasım’da da Kuna Limanı’nı hedef almıştı.

Husiler yaptığı açıklamada, “Saldırıyı, Dabbe Limanı’ndan ham petrol yağmalamaya çalışan bir gemiyi önlemek için küçük bir uyarı olarak gerçekleştirdik.” terim kullanıldı.

Saldırı uluslararası düzeyde kınanırken, Husilere gerilimi tırmandırmamaları ve bu tür saldırılara son vermeleri yönünde çağrılarda bulunuldu.

Ülkede yıllardır devam eden çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi hayatını kaybetti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz feci boyutlara ulaştı.

altinekinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu