Haber

Veli-Der çocuk istismarını protesto etti: Tarikat ve cemaatler tasfiye edilmeli

İZMİR – Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İzmir 2 Nolu Şube üyeleri, İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 29- yaşındaki öğrenci HKG, 6 yaşındayken. Karşıyaka Çarşısı girişinde dernek üyeleri, “Çocuklarımızdan elinizi çekin”, “Çocuklarda rıza aramak, istismarı meşrulaştırma” ve “Kahrolsun şeriat, kahrolsun mezhep, laiklik şarttır” yazılı pankartlar taşıdı. , “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Laikliğe değil mezhebe barikat” ve “Kahrolsun şeriat, kahrolsun tarikat” sloganları attılar. Karşıyaka halkı alkışlarla eyleme takviye kuvvet verdi.

‘BU TÜR OLAYLAR MERKEZLERDE VE TOPLULUKLARDA SIRADAN HALE GELMİŞTİR’

Dernek adına açıklama yapan Şube Başkanı Turgut Aydın, tarikat ve cemaatlerin hayatın her alanını bir ahtapot gibi kuşattığını söyledi. Aydın, son olarak İsmailağa Cemaati’nin önde gelen hocalarından ve Hira Nur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızının bir cemaat mensubu ile evlenmesinin iğrenç ve iğrençlikleri bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı. cemaatlerin ve mezheplerin karanlık yüzü. Bu tür olayların mezhepler ve cemaatler arasında sıradanlaştığını ve halka yansıyan buzdağının görünen kısmı olduğunu anlıyoruz.” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, bu olayla ilgili olarak, “Çocuk istismarı, çocuklara yönelik istismar vakaları siyasetin konusu değil. Bunların son derece insani olduğunu ve her toplumda her zeminde karşılaşılabileceğini ifade ettiğine işaret eden Aydın, bir yandan bu çocuk istismarı olayını normalleştirirken diğer yandan da siyasi sorumluluktan kaçmaya çalıştığını söyledi. olay.

‘BÖLÜM VE TOPLULUKLAR YASA DIŞI ORGANİZASYON TARAFINDAN DAĞITILMALIDIR’

İstismarın failleri sadece istismarın failleri değildir ve ana suçlular “Bir kerede bir şey olmaz!” bu da istismarın sistematik hale gelmesine neden oluyor. Genç yaşta evliliği yasallaştıran, tecavüzcüyü koruyan, tecavüzü yasallaştırmaya çalışan zihniyetin kendisi olduğunu vurgulayan Aydın, son olarak şunları söyledi:

“Asıl hatalar, ‘yaşın önemi yok, evlilikler küçük yaşta yapılır’ diyen, çocukları ve kadını cinsel obje olarak gören/gösteren zihniyettir. Asıl suçlular, “Babanın kızına şehvetle sarılması, zevcesiyle nikahı bozmaz” diye fetva veren ve kendilerini “öğretmen, din alimi” diye tanımlayan sapkın din tüccarlarıdır. kadar güzeller. Bu fetvaları alan tarikat ve cemaat mensupları, kadınlara ve çocuklarımıza yönelik her türlü saldırılarla hayatlarını karartıyorlar. Ülkemizin içine düştüğü bu karanlık çukurdan çıkış yolu, laikliği yeniden inşa etmek, laikliği korumak ve laik hayatı hâkim kılmaktır. Bunun için ilk yapılması gereken, halen yürürlükte olan İnkılâp Kanunları ile Loca ve Localar Maddesini uygulamaktır. Bu maddelere göre mezhep ve cemaatler yasadışıdır ve yasadışı örgüt muamelesi görmeli ve tasfiye edilmelidir.”

Açıklama sloganlarla sona erdi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu