Haber

Türkiye Yeşil Ekonomi Zirvesi’nde Sürdürülebilir Tarımı Konuşacak

Dünyanın en büyük zirvelerinden biri olan, Afrika’nın en kalabalık ve en büyük ekonomi ülkesi Nijerya’da 24-25 Ekim’de ‘Yeşil Festival’ düzenlenecek. EkonomiZirvesinde, Türkiye Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı, Türkiye Kent Kurulları Birliği ve Ankara Kent Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz temsil edecek. Yılmaz, ‘Sürdürülebilir Tarım’ oturumunda konuşacak ve ‘Nijer Eyaletinde Tarımın Yeniden Tasarlanması ve Konumlandırılması’ başlıklı bir sunum yapacak.

Nijer Eyaleti Valiliği, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Bankası iş birliğiyle düzenlenecek ‘Yeşil Ekonomi Zirvesi’nde ulusal ve uluslararası yatırım fırsatları, işbirlikleri, farkındalığın artırılması için atılacak adımlar anlatılacak ve sosyal katılım tartışılacaktır. Nijer Eyaleti özelinde ve Afrika’dan başlayarak tüm dünyada başlatılacak ve devam ettirilecek politika oluşturma ve uygulama stratejilerinin oluşturulacağı zirveye, 8 oturumda farklı bölgelerden 61 uluslararası panelist katılacak. Zirvede ‘Sürdürülebilir Tarım’ başlıklı oturumda Türkiye, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı, Türkiye Kent Kurulları Birliği (TKKB) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ve Ankara Kent Yönetim Kurulu (AKK) tarafından temsil edilecek.

AMAÇ: TARIMI YENİDEN TASARIMLAMAK

‘Sürdürülebilir Tarım’ başlığı altında gerçekleştirilecek oturumda Yılmaz, ‘Yeşil Büyü, Temiz Yaşa’ temasıyla ülkemizdeki etkili çalışmaları anlatan ‘Nijer Eyaletinde Tarımın Yeniden Tasarlanması ve Konumlandırılması’ başlıklı bir sunum yapacak, 1800 üyesi bulunan Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, suya saygı toplantılarından sürdürülebilirliğe, su saygısı toplantılarından sürdürülebilirliğe kadar onlarca etkinlikle sadece Türkiye’de değil dünyada farkındalık yaratmaya çalıştıklarını vurgulayacak. iklim krizinden üretici güçlendirme projelerine, turizmin geleceğinden ekolojik analizlere kadar üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla gerçekleştirilen projeler. Yılmaz, konuşmasında kuraklığın pençesine düştüğü bir dünyada ideolojilerin ne devletlerin, ne bayrağın ne de sınırların bir anlamı olmadığı mesajını vereceğini de vurgulayacak.

ÜNLÜ AKADEMİSYENLER VE MÜHENDİSLER ZİRVEDE

Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda Prof. Dr. Yılmaz, aralarında Bill/Melinda Gates Vakfı’nın da bulunduğu Afrika ve ABD’deki birçok araştırma merkezinde baş araştırmacı olarak görev yaptı. Babatunde Obilana, yenilenebilir enerji alanında 20 yılı aşkın süredir Avrupa ve Afrika’daki kurumlarda bilim adamı, akademisyen, danışman ve proje yöneticisi olarak çalışıyor. Solomon Nwabueze Agbo, Nijerya’da kamu ve özel inşaat, otoyol tasarımı ve bina yapısal tasarımları konusunda uzman olan Sufyan Danjuma Ibrahim ve Prof. Dr. Ing Ayodele Ajayi konuşmacı olacak.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu