Ekonomi

Türk-İş: Hükümetin teklifine ilk altı ay yüzde 40 zam

Kamuda çalışan 700 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme için ikinci toplantı yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile Türk-İş’in lideri Ergün Atalay bir araya geldi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Atalay, hükümetin kamu personeline yönelik yeni teklifinin 12 bin lira taban fiyat ve ilk 6 ay yüzde 40 zam olduğunu duyurdu.

Hükümetin ilk önerisi neydi?

Hükümetin çalışanlara yaptığı ilk teklif, ilk 6 ay için yüzde 30 zam ve 11 bin 500 lira taban tabana zam oldu. İşçi partisi, hükümetin önerisini kabul edilemez buldu.

Ne gerekli?

İşçi tarafının talebi yüzde 45 zam ve 15 bin lira taban fiyat. Toplu sözleşme sürecinin Mayıs ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Tüm müteahhitleri ilgilendiriyor.

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği, 2024-2025 yıllarını kapsayan 7’nci Dönem Toplu İş Sözleşmesi müzakereleri ise, 2024-2025 yıllarını kapsayacak. 1 Ağustos.

Bu açıdan kamu çalışanlarını ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü, kamu görevlileri toplu iş sözleşmesi başta olmak üzere özel kesimde imzalanacak toplu iş sözleşmelerinin çerçevelerinin belirlenmesi açısından da değerlidir.

gurpinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu