Haber

Ttb: “Çek Ellerini Akbelen’den.

Türk Tabipler Birliği(TTB), Muğla “TTB’nin de bir parçası olduğu Temiz Hava Hakkı Platformu, bölgedeki yaşam savunucularına doğalarını savunmak için şiddetli saldırılar ve hukuksuz gözaltılarla” Deniz Gümüşel Koordinatörü Deniz Gümüşel’in giriş yasağını kınıyoruz. Milas ve yurt dışına gitmek. Bir kez daha uyarıyoruz; Akbelen’den kurtul. Sağlıklı çevrede yaşama hakkının savunucusu olan TTB, iki yıldır olduğu gibi süreci de yakından takip edecek.

TTB, Muğla YK Enerji A.Ş.’nin Akbelen Ormanı’ndaki bölgedeki kömürlü termik santral için yeni linyit kömürü yatakları açmak üzere 24 Temmuz’da başlattığı ağaçlık kesim ve kesimlere köylüler ve çevre savunucularının müdahalelerine tepki gösterdi. Milas ilçesine bağlı İkizdere köyü. TTB Merkez Yönetim Kurulu ve TTB Halk Sağlığı Şubesi tarafından bugün yapılan ortak yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“BÖLGEDEKİ ORMAN KATLİAMI ARTIK MİLAS-ÖREN OTOYOLUNDAN RAHAT GÖRÜLEBİLECEK BÜYÜKLÜĞE ULAŞTI”

“İki yıldır bölge halkı korumaya çalışıyor. Muğla Türkiye’nin Milas ilçesine bağlı İkizdere köyünde yer alan Akbelen Ormanları, 24 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00’dan bu yana bölgede faaliyet gösteren kömürlü termik santral için yeni linyit kömür yatakları açmaya çalışan YK Power AŞ. nezaret altında güvenlik güçleri tarafından imha edildi. 750 dönümlük ormanlık alanı dört yıldır gece gündüz korumaya çalışan İkizdere köylüleri ve çevredeki gönüllüler de onlara destek olmak için dört gün boyunca güvenlik güçlerinin sert müdahalesine maruz kaldı. Bölgeyi ablukaya alan jandarma güçleri bölgeye giriş çıkışları engellemeye çalışıyor. Bölgedeki orman katliamı artık Milas-Ören ​​karayolundan sadece görülebilecek boyuta ulaştı.

Bilindiği üzere Türkiye, 2021 yılı sonunda Paris İklim Anlaşması’nı onaylamış ve böylece 2053 yılında net sıfır karbon hedefi belirleyerek yeni bir döneme girmiştir. Ancak Türkiye henüz kömür kullanımının sona erdirilmesi için bir hedef tarih belirlememiş ve Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasına rağmen mevcut kömürlü termik santral kapasitesini ikiye katlama ve elektrik üretiminde kömürün payını artırma planlarını inatla sürdürüyor. Ancak ülkemizin önümüzdeki 10 yıl içinde planlı bir şekilde kömüre dayalı termik santrallerini kapatması durumunda sera gazı emisyonlarını yüzde 70’in üzerinde azaltacak ve 2053 yılında net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmasını sağlayacaktır. imzaladığı Paris İklim Anlaşması ile. Öte yandan linyit madenlerinin açılması ormanlarımızın ve doğal kaynaklarımızın yok olmasını engelleyecektir.

“AKBELEN ORMANININ 750 AZALTILIŞI YANGINDAN KURTARILMIŞ GÜVENLİK GÜÇLERİNİN KORUMASI ALTINDA TESTERELLERLE YOK OLMAYA ÇALIŞIYOR”

Zaten Muğla ilimizin ormanları, Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri nedeniyle bu santralleri işleten firmalar tarafından büyük ölçüde tahrip edilmiştir. Yatağan ve çevresi bu yıkımın en yıkıcı örneklerinin görüldüğü bölgelerdendir. Diğer iki termik santral sadece Muğla’da değil; Dünyanın en önemli doğal güzelliklerinin bulunduğu Gökova’da bulunmaktadır. 2021 yılında Muğla’da çıkan ve haftalarca süren 16 bin hektardan fazla orman yangınının yakılması akıllarda kaldı. Farklı noktalarda başlayan orman yangınları Kemerköy ve Yeniköy termik santrallerine de sıçramış, her iki santral de kısa sürede faaliyetlerine ara vermiş ve değerli bir ormanlık alan kaybolmuştur. Şimdi bu termik santraller için bu yangından sağ kurtulan 750 dönümlük Akbelen Ormanı güvenlik güçlerinin koruması altında testerelerle yok edilmeye çalışılıyor.

“DEVLET YETKİLİLERİ, ANAYASAL HAKLARINI KULLANAN BU KİŞİLERE KARŞI KATI BİBER PERAKENDESİNDEN DERHAL DURDURMALIDIR”

1982 Anayasası’nın ‘Ormanların korunması ve geliştirilmesi’ başlıklı 169. maddesi, ‘Devlet, ormanların korunması ve alanlarının genişletilmesi için gerekli kanunları çıkarır ve tedbirleri alır’ der. Yine Anayasamızın 56. maddesinde ‘Sağlıklı ve istikrarlı bir çevrede yaşamak herkesin hakkıdır. Çevreyi iyileştirmek, çevreyi korumak ve çevre kirliliğini önlemek devletin ve vatandaşların görevidir. Bu bağlamda devlet görevlilerinin tabiatı, kurdun, kuşun, hayata hayat veren ağacın; yani bölge tüm canlıların haklarını korumak isteyen insanların sesine kulak vermeli ve anayasal haklarını kullanan bu insanlara yönelik biber gazıyla yapılan sert müdahaleden derhal vazgeçmelidir.

“AKBELEN’DEN ELİNİZİ TUTUN. SAĞLIKLI ORTAMDA YAŞAM HAKKI SAVUNMASI TTB SÜRECİN İKİ YIL YAKIN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR”

TTB olarak Akbelen Ormanı’nı korumak için mücadele eden her yaştan İkizköylü’nün ve onlara destek veren çevre gönüllülerinin yanındayız. Başta Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri olmak üzere Akbelen Ormanı’nın yok olmasına izin verenlerin bu katliama sessiz kaldığını ve ormanı korumak yerine güvenlik güçleri aracılığıyla ormanı yok edenlere destek olduğunu hatırlatmak isteriz, er ya da geç kanun önünde hesap verecektir. TTB’nin de içinde yer aldığı Temiz Hava Hakkı Platformu koordinatörü Deniz Gümüşel’in Milas’a giriş ve yurt dışına çıkış yasağını, bölgedeki can savunucularına doğalarını savunmak amacıyla düzenlenen şiddetli saldırıları ve hukuksuz tutuklamaları kınıyoruz. . Bir kez daha uyarıyoruz; Elini Akbelen’den çek. Sağlıklı çevrede yaşama hakkının savunucusu olan TTB, iki yıldır olduğu gibi süreci de yakından takip edecek.

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu