İş

TOM FORD, ESTEE LAUDER BÜNYESİNE KATILIYOR

New York merkezli hoşluk devi Estée Lauder, moda dünyasına giriyor. Lüks hoşluk kategorisinde büyümeye devam eden ve tıpkı vakitte başarılı bir moda markası olan Tom Ford’un yeni sahibi, Estée Lauder Companies olacak.

Estée Lauder, lüks moda, güzellik ve gözlük markasını toplam 2,8 milyar dolar değerinde bir anlaşma ile satın aldı. Bu, Lauder’ın moda dünyasında ilk girişimi ve şimdiye kadarki en büyük anlaşması olacak.

Estée Lauder, 2005’ten bu yana Tom Ford Beauty ile bir lisans iştirakine sahip. Artık, hoşluk şirketi, erişimini markanın giysi ve aksesuar işine genişletecek.

Markanın hazır giysi eserleri, Thom Browne’ın da sahibi olan Ermenegildo Zegna Group tarafından lisans altında üretilecek. Anlaşmaya göre, Tom Ford’un kurucusu ve CEO’su Tom Ford, 2023’ün sonuna kadar markanın yaratıcı vizyoneri olarak kalacak.

Ermenegildo Zegna Group ve Marcolin, sırasıyla Tom Ford modası ve Tom Ford gözlükleri için uzun vadeli lisans anlaşmaları yapacak. Marcolin 2005’ten beri gözlük lisansı sahibiyken, Zegna 2006’dan beri Tom Ford erkek giyim lisansına sahip; şimdi ise Tom Ford’un tüm moda işinden sorumlu olacak.

2021’de Deciem’deki çoğunluk durumu için 2,2 milyar dolar ödeme muahedesinin akabinde bu satın alma, Lauder’in bugüne kadarki en büyük satın alma işlemi olacak.

Yakın zamanda Estée Lauder’ın, Ford’un eski işvereni olan Fransız lüks holding Kering ile rekabet ettiği ve şimdi onu geride bıraktığı bildirildi. 2004’te Ford ve iş ortağı Domenico De Sole yollarını ayırdı ve 2005’te Tom Ford markası Estée Lauder’in resmi hoşluk partneri oldu. Tom Ford, 2022’nin ikinci çeyreğinde sırasıyla %18 ve %13 büyüyen prestijli makyaj ve koku kategorilerinde yer aldığından, şimdi Tom Ford’a sahip olmak küme için daha fazla kâr sağlayacak.

Bu satın alma, geçmişte La Mer, Le Labo ve MAC Cosmetics üzere hoşluğa öncelik veren markaları satın almış olan Estée Lauder için bir dönüm noktasına işaret ediyor. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir satın almayla modaya adım atan şirket, Kering ve LVMH ile rekabet etmeye çalışıyor üzere görünüyor.
Kering’den bahsetmişken, Kasım ayı başlarında yayınlanan bir rapora göre, Gucci’deki vazife müddetinin bir kısmı için Ford’u çalıştıran moda grubu, tasarımcının adını taşıyan etiketini almak için yarışıyordu.

Tom Ford, prestijli makyaj ve parfüm alanında büyümeye devam ederken, Kering’in kesime girmekle ilgilendiği görülüyor. Parasının birçoklarını çılgınca tanınan olan koku yelpazesinden kazanan bir moda şirketi olan Tom Ford’u satın almak, holding için ideal bir giriş noktası olabilirdi.

Estee Lauder’in lideri ve CEO’su Fabrizio Freda yaptığı açıklamada, “Tom Ford Beauty’nin lüks koku ve makyajda elde ettiği muvaffakiyetten ve dünyanın dört bir yanındaki seçici tüketiciler için dilek edilen, yüksek kaliteli eserler yaratmaya olan bağlılığından inanılmaz derecede gurur duyuyoruz” dedi. “Sahip olunan bir marka olarak bu stratejik satın alma, yeni fırsatların önünü açacak ve Tom Ford Beauty için büyüme planlarımızı güçlendirecek. Ayrıca, küresel prestijli güzellikte lider saf oyuncu olma taahhüdümüzü yeniden teyit ederken, uzun vadede gelecek vadeden lüks güzellik kategorisindeki ivmemizi artırmaya da yardımcı olacak.”

Tom Ford, satın almayla ilgili; “Estée Lauder Şirketleri, marka için ülkü yuva olduğu için bu satın almayla daha memnun olamazdım. Şirketi kurduğum birinci günden itibaren inanılmaz bir ortak oldular ve onların Tom Ford markasının bu sonraki kısmında lüks vazifeliler olduklarını görmekten heyecan duyuyorum. Ermenegildo Zegna ve Marcolin de uzun müddettir mükemmel ortaklar oldular ve son 16 yılda kurduğumuz olağanüstü bağlantının korunduğunu görmekten memnunum. Tam bağlılıklarıyla, sadece en yüksek kalitede moda ve gözlük üretmeye çalışan lüks bir şirket olarak markanın geleceğini sürdüreceklerine inanıyorum” dedi.

Thom Browne’ın sahibi olan Ermenegildo Zegna Group’un CEO’su Ermenegildo Zegna, anlaşmadaki payı için Tom Ford’u “dünyanın en ikonik ve ayırt edici ultra lüks markalarından biri” olarak tanımladı. Bu bir sonraki adımın, stratejisiyle kusursuz biçimde uyumlu olduğunu söyledi. “Başlangıcından bu yana Tom Ford moda işinin ortakları ve hissedarlarıyız. Tom ile uzun yıllardır çalışıyorum ve onu değerli bir arkadaş olarak görüyorum” diye ekledi. “Bu işlem, Aralık 2021’de New York Menkul Kıymetler Borsası’na kote olmamızdan bu yana yaptığımız ilk işlem ve tüm paydaşlarımız için değer yaratmak üzere platformumuzu güçlendirme taahhüdümüzü doğruluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu