Haber

TBMM Başkanı Şentop, Kırgızistan Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev ile görüştü Açıklaması

TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Dost ve kardeş ülkeleri FETÖ’ye karşı uyarmaya devam ediyoruz. Bu konuda Kırgız makamlarının irade sergilemesinden memnuniyet duyduk.” dedi.

Şentop, Kırgızistan Meclis Lideri Nurlanbek Şakiyev ile bir ortaya geldi.

Baş başa, akabinde heyetler ortası gerçekleşen görüşmede Şentop, Meclis Başkanlığı misyonuna gelişinin akabinde birinci yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yapan Şakiyev’i TBMM’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Şentop, “TBMM, milli mücadeleyi yöneten Meclistir. Daha sonra da 15 Temmuz darbe girişimi sırasında açık olan ve bombalanan Meclistir.” dedi.

Türkiye ile Kırgızistan ortasındaki ilgilerin, Türk Dünyası için olduğu kadar, bütün dünyanın güvenlik ve istikrarı için de değerli olduğunu belirten Şentop, son periyotta iki ülke ortasında artan üst seviye temasların, alakaların daha ileriye götürülmesine katkısına işaret etti.

-“Bütün ülkeler yeni döneme göre pozisyon almaya çalışıyor”

Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu 6. Toplantısı’nın Kırgızistan’da düzenlenecek olmasının bağlantılara olumlu yansıyacağını kaydeden Şentop, Türk Devletleri Teşkilatının (TDT) son periyotta yaşadığı kurumsal dönüşümle güçlenmesinin de Orta Asya ülkelerinin istikrar ve refahına katkıda bulunduğunu vurguladı.

Şentop, değerli global dönüşümlerin yaşandığı, jeopolitik güç kutuplarının yine şekillenmeye başladığı periyotta, Orta Asya’nın istikrarının daha da ehemmiyet kazandığına işaret etti. Şentop, “Güç geçişleri ve güç dengelerinin oluşması konusunda bütün dünyada derin hesaplar yapılıyor. Bütün ülkeler, karşı karşıya kalınan yeni döneme göre pozisyon almaya çalışıyor. Böyle bir dönem, bölgesel ve küresel konularda ikili düzeyde ve Türk Dünyası kurumları içinde, yakın istişarelerde bulunmamız gerektiğine işaret ediyor.” diye konuştu.

-“İş birliğimizi devam ettirmek istiyoruz”

Türkiye’nin, Türk dünyasının güçlenmesi konusundaki girişimlere desteğini ifade eden Şentop, Kırgızistan ile beklenen yakın iş birliği konularından birisinin de FETÖ terör örgütünün faaliyetleriyle mücadele olduğunu dile getirdi. Şentop, “Dost ve kardeş ülkeleri FETÖ’ye karşı uyarmaya devam ediyoruz. Bu hususta Kırgız makamlarının irade sergilemesinden memnuniyet duyduk. İş birliğimizi devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

FETÖ’nün yeni jenerasyon bir terör örgütü olduğunu, istihbarat örgütü gibi çalıştığını belirten Şentop, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında TBMM’nin uçaklarla bombalandığını, bombalardan birinin o esnada toplantı halinde olan Genel Heyet Salonu’nun yakınına düştüğünü anlattı.

15 Temmuz’da milletin vergileriyle alınmış uçaklarla Cumhurbaşkanlığı makamının da bombalandığını söyleyen Şentop, şu tabirleri kullandı:

“Bu darbe teşebbüsünü Fethullahçı Terör örgütüne mensup olan ordu içerisindeki subayların gerçekleştirdiği mahkeme kararlarıyla tespit edildi. Bu Fetullahçı Terör Örgütü’nün birinci hedefi, şüphesiz Türkiye’dir ancak Türkiye dışında da faaliyet gösterdiği yüzün üzerinde ülke var. Faaliyet gösterdikleri bütün ülkeler bakımından da bir ulusal güvenlik riski, tehdidi teşkil etmektedir. Bu örgüt bulundukları ülkelerde askeriyede emniyette, adalet sisteminde, siyasette, bütün fırsatları haince kollayarak devleti zaafa uğratma kapasitesini elde etmeye çalışmaktadır. Bu hain yapı, vakti geldiğinde inandığı en küçük bir fırsatta, içinde örgütlendiği devlete ve halkına saldıracak bir cüretkarlığa sahip. Bizim 15 Temmuz’da yaşamış olduğumuz tecrübe bunu göstermekte.”

-“İlişkilerimize zarar vermemesine de dikkat etmekte fayda var”

FETÖ’nün gerçek niyetini gizlediğini vurgulayan Şentop, dost ve kardeş ülkelerin FETÖ’ye karşı uyanık olmasını gerektiğinin altını çizdi. FETÖ’nün faaliyet gösterdiği ülkelerde, o ülkeyle Türkiye ortasındaki bağlara de ziyan vermeye çalıştığını kaydeden Şentop, şu sözleri kullandı:

“Bu hususta bağlarımıza bu örgütün ziyan vermemesine de dikkat etmekte yarar var. Alışılmış kimi ülkelerin yetkilileriyle görüştüğümüzde yalnızca bu örgütün Türkiye’den kendi ülkelerine gelen kişilerden ibaret olduğunu zannettiklerini görüyoruz. Halbuki yıllardır okullar aracılığıyla faaliyet gösterdikleri ülkelerde o ülkelerin çocuklarını örgüt mensubu olarak yetiştirme ve gerektiği zaman o devlet ve halka karşı kullanma kapasitesinin bulunduğunu birçok ülkede takip ediyoruz.”

Kırgızistan’a KKTC teşekkürü

Şentop, görüşmede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC), Türk Devletler Teşkilatına gözlemci üye olması konusunda Kırgızistan’ın verdiği dayanak için de teşekkür etti. Şentop, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önümüzdeki dönemde Kırgızistan’ın başkanlık ettiği, Türk Devletler Teşkilatı, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ve TÜRKSOY etkinliklerine katılım sağlayabilmesini teminen Kırgız makamlarının aktif desteğini bekliyoruz.” dedi.

Kırgızistan Meclis Lideri Nurlanbek Şakiyev de konuşmasında ikili münasebetlerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Şakiyev, FETÖ konusunda Şentop’un uyarıları karşısında, FETÖ’den huzursuzluklarını lisana getirerek, bu hususta Kırgız makamlarının gereken süreçleri, Türkiye ile iş birliği içinde yapacağını söyledi.

Görüşmelerin akabinde TBMM Lideri Şentop ve konuk mevkidaşı, 15 Temmuz’da bombalanan alana karanfil bıraktı. Şentop ve Şakiyev daha sonra TBMM Genel Şurasını ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu