Haber

Sudan basınından ‘Erdoğan’ iddiası: Çatışmanın taraflarını Ankara’ya çağırdı

Ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çatışmaların sürdüğü Sudan’da bir diplomatik yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuk teklif ettiğini iddia etti. Sudan Tribune’e göre Erdoğan, çatışmanın taraflarını Ankara’ya davet etti ve müzakerelere Türkiye’nin ev sahipliği yapmasını önerdi.

Sudanlı diplomata göre Erdoğan, Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah al Burhan ve SDG lideri General Mohamed Hamdan Dagalo ile yaptığı telefon görüşmelerinde Türkiye’nin çatışmayı sona erdirmek için arabuluculuk teklifini iletti.

TARAFLAR MÜZAKERELERİ REDDİ

Ancak kaynaklar, HGK başkent Hartum’dan çekilene kadar Burhan’ın müzakere masasına oturmayacağını belirtti.

Pazar günü Sky News Arabia’ya konuşan Dagalo, al-Burhan ile müzakere etmeyi reddettiğini ancak ordunun “saygın üyeleri” ile masaya oturmayı kabul ettiğini söyledi.

Ne oldu?

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde Sudan ordusu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasında, ‘HDK’nın tamamen orduya katılmasını’ öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü. (DIŞ HABERLER)

sapanca-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu