Ekonomi

Şanlıurfa’da üretilen sobalar yurt dışına ihraç ediliyor

Şanlıurfa’da sobacılar pazarında yıllardır mesleğini devam ettiren ustalar, ürettikleri sobaları yurt dışına ihraç ediyor.

Eyyübiye ilçesinde bulunan sobacılar pazarındaki üreticiler, kış mevsiminin gelmesiyle beraber sobaya talebin arttığını söyledi. Yurt içinde çok sayıda ilin soba ihtiyacının Şanlıurfa’dan karşılandığını aktaran üreticiler, yurt içinin yanı sıra Irak ve Suriye üzere ülkelere de soba ihracatı yaptıklarını tabir etti. Sobacılar ve Bakırcılar Odası Lideri Adnan Uncu, artan soba fiyatlarına karşın yüzde 300’lük bir talep artışının olduğunu söyledi.

“Odun sobasına yönelme yüzde 300 arttı”

Şanlıurfa Sobacılar ve Bakırcılar Odası Lideri Adnan Uncu, “Yurt içinde hareketlilik geçen yıllara göre yüzde 200 arttı. Bunun yanı sıra daha fiyatlar arttı. Geçen yıl 150 lira olan soba bu yıl 600 lira oldu. Geçen yıl 10 lira olan boru bu yıl 40 lira oldu. Bu biçimde bir artış oldu. Bu durum muhakkak bizden kaynaklanmıyor. Geçtiğimiz yıl sacın kilosu 3 lira iken, bu yıl 20 lira. Bu yıl geçen yıllara nazaran odun sobasına yönelme yüzde 300 arttı. Daha dönem başlamadan 100 binin üzerinde kova siparişi aldık. Üretilen bu kovaları doğu ve batı vilayetlerine gönderdik. Bu yıl yurt dışına da satışlara başladık. Irak, Suriye üzere ülkelerden çok bir talep var. Soba fiyatları değişiyor. En ucuz soba 600 liradır. Tekrar kuzine sobalarımız var, fırınlı sobalarımız var, tuğlalı sobalarımız var. Bunlar özel üretim sobalardır. Fiyatları 7 bin ile 10 bin TL ortasında değişiyor” sözlerini kullandı. – ŞANLIURFA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu