Haber

Öğretmen kazada öldü, sürücüye hapis cezası verildi

KÜTAHYA’da öğretmen Emine Güder’e (32) aracıyla çarparak ölümüne, anne ve babasının yaralanmasına neden olan olay sırasında 17 yaşında olan Ali Demirtaş’a 2 yıl 4 ay hapis cezası verildi. . Mahkeme, hapis cezasını 17 bin TL idari para cezasına çevirirken, bunun 10 taksitte ödenebileceğine karar verdi. Mahkeme ayrıca Demirtaş’ın Güder ailesinin avukatına 29 bin 800 lira ödemesine de karar verdi. Karara itiraz edeceklerini belirten baba Alaaddin Güder, “Adalet görün. Kızımın avukat tutacak parası bile yok.”

Kaza, 2022 yılı Haziran ayında merkeze bağlı Ağaçköy yolu üzerinde meydana geldi. 43 DU 643 plakalı otomobil, yol kenarında Köprüören köyüne doğru yürüyen Alaaddin Güder (56), eşi Fatma Güder (50) ve kızları Emine Güder’e çarptı. Yaralılar ilk müdahalenin ardından Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yoğun bakıma kaldırılan Ankara Hacı Bayram İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Emine Güder bir hafta sonra hayatını kaybetti, anne ve babası ise tedavilerinin ardından taburcu edildi.

SÜRÜCÜ HTS KAYITLARINDAN BELİRTİLDİ

Kazanın ardından otomobil sürücüsü olduğunu beyan eden Ömer Demirtaş, ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 1 kişinin ölümüne, 1 kişinin de yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle hakkında Kütahya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İhmal nedeniyle 2 kişi. Kütahya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu olmayan sanık Demirtaş, kaza anında otomobili kardeşi Ali Demirtaş’ın kullandığını ve suçun sorumluluğunu üstlendiğini itiraf etti. Sanık ve tanıkların ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, Ömer Demirtaş ile kardeşi Ali Demirtaş’ın kaza anında nerede olduklarının tespiti için HTS kayıtlarının incelenmesine karar verdi. Yapılan incelemede aracı Ali Demirtaş’ın kullandığı belirlendi.

5 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ

Mahkeme savcısı, davaya ilişkin mütalaasında, bilirkişi raporunda Ali Demirtaş’ın ‘ikincil’ kusurlu, merhum Emine Güder, annesi Fatma Güder ve babası Alaaddin Güder’in ise ‘birincil’ kusurlu olduğunun belirtildiğini söyledi. Sürücü Demirtaş’ın dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranışları nedeniyle kazaya karışarak Emine Güder’in ölümüne, Alaaddin Güder ile Fatma Güder’in yaralanmasına neden olduğunu belirten savcı, 5 yıla kadar hapis cezası istedi. sanığa ise olay tarihinde 17 yaşında olması nedeniyle indirim yapılmıştır. yaptı. Savcı, kardeşinin işlediği suçu üstlenen ve ilk duruşmada itirafta bulunan Ömer Demirtaş hakkında beraat talebinde bulundu.

ÖLÜM NEDENİYLE 17 BİN VE AVUKATA 29 BİN 800 TL ÖDENDİ

Savunmaların ardından mahkeme, Ali Demirtaş’ı ‘taksirle bir kişinin ölümüne, birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak’ suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Olay sırasında 17 yaşında olan ehliyetsiz sürücü Demirtaş’ın cezası ise 2 yıl 4 aya indirildi. Cezanın kısa süreli olması nedeniyle heyet, 850 gün hapis cezasını 20 lira olarak hesaplayarak 17 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Cezanın 10 eşit taksitte ödenebileceği de belirtilerek, sanığın Güder ailesinin avukatına da 29 bin 800 lira ödemesine karar verildi.

‘BU CEZAYI 10 TAKSİTE BÖYLÜYORLAR’

Mahkemenin kararına tepki gösteren Alaaddin Güder, itiraz edeceklerini söyledi. Baba Güder, “Ben mahkemede cezalandırılıp cezaevine atılacaklarını düşündüm. Avukatımıza da sordum, ‘Cezaevine atılacaklar’ dedi. Ama hanım hakime anlatmaya başladı ve alacakları ceza da azalmaya başladı. Sonunda ceza 17 bin liraya indirildi. Günlük 20 liradan toplamda 17 bin liraya indirildi.” Şimdi dışarıda. Bir öğretmen, bir insan. Öğretmen olduğu gerçeğini bir kenara bırakalım, bir insanın fiyatı 17 bin lira mı? Bu ceza bir hak mıdır? Adalet istiyoruz. Bu cezayı da 10 taksite bölüyorlar. Bir gün içeride uyumadan bile gitti. 18 yaşın altındaydı. Bu “Adalet nasıl bir şey anlayamıyorum. Utanmasalar beni suçlarlardı. Kızımın canı için ödenecek miktar 17 bin lira. Ama avukata ödenecek para 29 bin lira. Bakın” adalet. Kızım bir avukatın parasına bile değmez” dedi.

DÜĞÜNÜ 28 GÜN SONRA OLACAK

İlyas Yeşil (36) ile nişanlı olan Emine Güder’in kaza öncesinde evlilik hazırlığı yaptığı belirtildi. Çiftin, kazadan 28 gün sonra evlenme kararı aldığı, Ankara’da yaşadıkları ve düğün yapmayı planladıkları öğrenildi. Öte yandan Güder ailesi, öğretmen kızları Emine’nin mezar taşına şunları yazdı: ‘Bir öğretmeni unutulmaz kılan, öğrencisinin kalbine dokunuşudur. Cumhuriyet öğretmeni Emine Güder yazdırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu