İş

Nvidia, Mayıs ayında en çok getiri sağlayan varlık, GameStop: Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Yatırımcılar, Fed’in faizleri ne zaman düşürmeye başlayacağına dair daha fazla ipucu ararken aylık maaş bordroları raporu günün en önemli olayı olacak. Yapay zeka devi Nvidia’daki kısa pozisyonlar artmasına rağmen şirket gündemde kalmaya devam ediyor. Meme hissesi GameStop’taki dalgalanma devam edecek. Yurt içinde Mayıs ayında yatırımcısına en çok kazandıran ve kaybettiren varlıklar açıklandı.

1. Tarım dışı istihdam gündemde

Günün en önemli gelişmesi, Fed’in faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda ipuçları verebilecek olan ve yakından izlenen ABD tarım dışı istihdam raporu olacak.

Beklentiler, dünyanın en büyük ekonomisinin geçen ay 185.000 istihdam eklemesi yönünde. Bu, Nisan ayında görülen 175.000’e kıyasla biraz daha yüksek. İşsizlik oranı için beklentiler ise 28. ayda da %4’ün altında kalması yönünde.

Bununla birlikte bu hafta açıklanan bir dizi ekonomik veri, iş gücü piyasası koşullarında bir gevşemeye işaret ederek aşağı yönlü bir sürpriz olasılığı yarattı.

Yatırımcılar aşırı güçlü bir ekonominin, ABD Merkez Bankasının bu yıl faizleri düşürmesini engelleyebileceğinden endişe ediyordu. Ancak bu endişeler, yavaşlayan enflasyonun yanı sıra soğuyan iş gücü piyasasını gösteren verilerle en azından kısmen hafifledi.

İstihdam raporu, istihdam yaratmadaki yavaşlamanın devam ettiğini gösterirse ekonominin hız kaybettiğini kanıtlayabilir ancak yukarı yönlü bir sürpriz, piyasalara kötü bir şok yaşatabilir.

Federal Açık Piyasa Komitesi gelecek hafta toplanacak ancak faiz oranlarını düşürmesi beklenmiyor. Piyasalar şu anda Aralık sonuna kadar 50 baz puanlık indirim fiyatlıyor ve ilk indirim büyük olasılıkla Eylül ayında yapılacak.

2. Vadeli işlemler istihdam raporu öncesinde yükseldi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, yatırımcıların aylık istihdam raporundan önce yüksek pozisyonlar almaktan kaçınmasıyla, bir miktar daha yüksek işlem gördü.

Dow, S&P 500 ve Nasdaq 100 %0,1 yükseldi.

Wall Street’in ana endeksleri kazançlı bir hafta geçirme yolunda ilerliyor. Dow Jones Industrial Average %0,5, S&P 500 %1,4 yükselirken Nasdaq Composite %2,6’lık bir artışa hazırlanıyor.

Yatırımcılar, yavaşlayan bir ekonomiye dair daha fazla kanıt ararken ana odak noktası tarım dışı istihdam raporu olacak. Ekonomideki yavaşlama, Fed’in faiz indirimlerini destekleyebilir.

Fed para politikasını görüşmek üzere önümüzdeki hafta toplanıyor ve bu rapor, Avrupa Merkez Bankasının 2019’dan bu yana ilk kez faiz indirimi yapmasından bir gün sonra geliyor.

3. Nvidia’daki açığa satış pozisyonları yükseliyor

Nvidia (NVDA), yapay zekaya yönelik artan heyecandan en çok yararlanan şirketlerden biri oldu ve hisseleri, geçen yıl üç kattan fazla artarak Çarşamba günü piyasa değerinin 3 trilyon doları aşmasıyla sonuçlandı.

Şirketin yapay zeka için optimize edilmiş çiplerine olan talep, yeni ortaya çıkan teknolojiyi operasyonlarına dahil etmek için büyük harcamalar yapan şirketlerin gün geçtikçe artmasıyla, geçen yılın büyük bir bölümünde arttı.

Bununla birlikte Wall Street’teki en değerli ikinci şirket olarak Apple’ı (AAPL) geride bırakan Nvidia hisselerindeki kısa pozisyonlarda da keskin bir artış oldu.

S3 Partners’ın verileri, Nvidia’daki açığa satış pozisyonlarının nominal değerinin bu hafta 34,4 milyar dolara yükseldiğini ve firmanın, genel piyasa değerinin yaklaşık %1’ini temsil ettiğini gösterdi.

S3 Partners Genel Müdürü Ihor Dusaniwsky, Yahoo Finance ile yaptığı bir röportajda Nvidia’nın “ABD piyasasındaki en büyük açığa satış pozisyonu” olduğunu söyledi.

Yatırım dünyasında öne çıkmak ve kazancınızı artırmak için InvestingPro ile tanışın! Şimdi %20’ye varan indirimden faydalanın. Kupon kodu: FIRSAT

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

4. GameStop’ta dalgalanma devam edecek

GameStop (GME) hissesindeki dalgalanma, “Roaring Kitty” olarak bilinen çevrim içi hisse senedi influencer’ının, YouTube’da seansın ilerleyen saatlerinde bir canlı yayın düzenleyeceğini paylaşmasının ardından bugün de devam edecek.

Zor durumdaki video oyunu perakendecisi, gerçek adı Keith Gill olan influencer’ın, Reddit profilinin üç yıllık bir aradan sonra hisse senedine 116 milyon dolarlık bir yatırım yapıldığını gösteren bir gönderi ile geri dönmesinin ardından Pazartesi günü %20 arttı.

Gill, Reddit’in wallstreetbets forumundaki bireysel yatırımcılar tarafından körüklenen GameStop da dahil olmak üzere sözde meme hisselerinin 2021 rallisinde önemli bir oyuncuydu.

GameStop hisseleri dün yaklaşık %50 yükseldi ve kapanış sonrası işlemlerde %30 daha değer kazandı.

5. Ham petrol, hafta bazında ağır kayıplara hazırlanıyor

Ham petrol fiyatları büyük ölçüde yatay seyretti ve artan arz endişeleriyle üst üste üçüncü haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.

ABD ham petrol vadeli kontratları büyük ölçüde değişmeyerek 75,55 dolardan işlem görürken Brent kontratı %0,1 düşüşle 79,84 dolara geriledi.

Dün Suudi Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, OPEC+’nın bu yıl içinde üretim seviyelerini artırabileceği yönündeki endişeleri gidermeye çalıştı.

Bakan, grubun piyasanın yeterince güçlü olmadığına karar vermesi halinde gönüllü üretim artışlarını duraklatabileceğini ya da tersine çevirebileceğini söyledi.

Ancak geçen hafta sonu yapılan OPEC+ toplantısının ardından ham petrol fiyatları, haftalık bazda %2 civarında değer kaybetmeye devam ediyor.

6. Mayıs ayında en çok kazandıran ve kaybettiren varlıklar açıklandı

Mayıs ayında aylık en yüksek reel getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi ile indirgendiğinde %6,89, tüketici fiyat endeksi ile indirgendiğinde ise %5,44 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti.

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından mevduat faizi (brüt) %1,19 ve Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) %0,38 oranlarında yatırımcısına reel getiri sağlarken; euro %1,44, Amerikan doları %2,25 ve külçe altın %3,72 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde; mevduat faizi (brüt) %0,19, DİBS %0,99, euro %2,79, Amerikan doları %3,58 ve külçe altın %5,03 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 endeksi; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %44,44, TÜFE ile indirgendiğinde ise %29,81 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın %3,14 oranında yatırımcısına reel getiri sağlarken Amerikan doları %7,10, euro %7,59, mevduat faizi (brüt) %33,57 ve DİBS %51,48 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

pozantiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu