Haber

NERO üye rehberlerinden Kayaşehir ve Meryem Ana turu

Mehmet UZEL (NEVŞEHİR İGFA)
Oda üyesi profesyonel turist rehberleri için NERO tarafından Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi bilgilendirme ve eğitim gezisi düzenlendi. Program kapsamında oda üyesi rehberler, kısa sürede tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından turizme açılan Nevşehir Kalesi’nin altında ve Kahveci Dağı’nın eteklerinde yer alan tarihi Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi’ni gezdi. evvel. Gezide Nevşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Başkan Yardımcısı Furkan Feralan tarafından Kayaşehir ve Meryem Ana Kilisesi’nde yürütülen çalışmalar, gezi güzergâhları ve bölgede gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında rehberlere bilgi verildi. Müdürlük yetkilileri ve NERO yöneticileri.

Nevşehir Kalesi’nin altında bulunan Kayaşehir’in 6. yüzyıldan günümüze kadar yaşam izleri taşıyan bir bölge olduğunu, yakın gelecekte değerli bir turizm destinasyonu haline gelebileceğini belirten NERO Lideri Özay Onur, düzenlenen eğitim gezisi ile şunları söyledi: Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı misafirlere bu yer hakkında en fazla bilgiyi rehberler vermiştir. Doğru bilgi vermeyi amaçladıklarını kaydetti.

Kayaşehir’de bulunan kaya mezar odaları, kilise, yaşam odaları, bezirhaneler ve tünellerin hem yerli hem de yabancı turistlerin büyük ilgisini çekeceğine inandığını belirten Onur, “Nevşehir Rehberler Odası olarak Kayaşehir en iyi şekilde restore edildi. eğitim faaliyetlerimiz kapsamında belediyemiz tarafından keyifli bir şekilde Geldik. Burası kısa bir süre önce turizme kazandırıldı ve biz de buranın daha fazla kişi tarafından tanınmasına ve ziyaret edilmesine katkı sağlamak istiyoruz. Tüm dünyanın burayı bilmesi bölgemiz ve ülke turizmimiz için çok değerli. Dünyanın dört bir yanından gelen yabancı misafirlerimize burayı en iyi şekilde tanıtmak için kayıtlı rehberlerimizi bu yer hakkında bilgilendiriyoruz. Bu yerin yanında kısa süre önce restorasyon çalışmaları tamamlanarak bölge turizmine kazandırılan Meryem Ana Kilisesi gerçekten çok değerli. Kapadokya bölgesinin en değerli taş kiliselerinden biri. Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen tüm misafirlerimizin yanı sıra bölgeye gelen yabancı turistlerin de Kayaşehir’i ve Meryem Ana Kilisesi’ni görmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz.” söz konusu.

Kayaşehir’de kayaya oyulmuş kiliseler, bezirhaneler, at ahırları, yaşam alanları ve mezar odaları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu