Haber

Mandalar kaplıcanın tadını çıkarıyor

Mandalar kaplıcanın tadını çıkarıyor

Kaplıca keyfi yapan mandalar fotoğrafçıların ilgi odağı oldu

BİTLİS – Bitlis’in Güroymak ilçesindeki Budaklı kaplıcasına temizlenmek üzere götürülen manda ve atlar, fotoğraf meraklılarının ilgi odağı oldu.

İlçeye bağlı Budaklı köyünde vatandaşlar, özellikle kış aylarında hayvanlarını düzenli aralıklarla dışarıya çıkararak, sıcaklığı yaklaşık 40 derece olan kaplıca suyunda temizliyor. Türkiye’nin farklı illerinden sürekli olarak Bitlis’e gelen fotoğraf meraklıları, bölgedeki kaplıcalarda hayvanların yıkanışını da fotoğraflıyor. Köylüler 40 derece sıcaklıktaki kaplıcada manda ve atları temizliyor, at ve mandaların üzerine çıkıp ters taklalar atarak fotoğraf meraklılarına model oluyor.

Yaz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlayan Budaklı köyündeki kaplıca, kışın sıcak suya giren manda ve atları fotoğraflamak isteyen fotoğraf meraklılarını ağırlıyor. Kaplıcaları görmek için köye gelen fotoğrafçılar, bölgenin doğal güzelliklerini yakından görme fırsatı buluyor.

Fotoğrafçı arkadaşlarıyla İstanbul’dan Budaklı köyüne gelen fotoğrafçı Lale Çaktı, daha önce bölgeye geldiğini ve mandaları fotoğraflama şansı bulduğunu belirterek, “İstanbul’dan mandalar için geldim. Şansım vardı. fotoğraf çekmek için. Daha önce de geldim, gelmeye de devam edeceğim.”

Fotoğrafçı Suna Adak Bulut, bazı kültürlerin değerinin yok olmadan önce bilinmesi gerektiğini belirtti. Adak Bulut, “Burası Bitlis’in Güroymak ilçesi. Burada özel sıcak su var ve günün belirli saatlerinde bu suya mandalar geliyor. Biz fotoğrafçılar için harika görüntüler oluşturuyor. Herkes gelmeli ve olması gereken bir şey. Herkesin fotoğraf albümünde yer alıyor.Bilindiği gibi bazı kültürler zamanla yok oluyor “Bunu kaybolmadan önce herkesin albümlerine eklemesi lazım” dedi.

Fotoğrafçı Emine Özel de kaplıcaya ilk kez geldiğini ve tekrar tekrar gelmek istediğini belirterek, “Budaklı kaplıcasına geldik. Mandaların suya girişini izledik ve çok keyifliydi. Fotoğrafçı dostlarıma bu anı kaçırmamalarını tavsiye ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu