Ekonomi

Halka Arzlar SPK’nın Radarında! Tavanı Aşan Hisselerde Şirket Değerlemeleri Tartışılıyor

Son yıllarda hızlanan halka arzlar yeni bir kazanç kaynağı haline geldi. Hem yatırımcılar için günlerce tavan panolar, hem de şirketler için finansman ve buna bağlı olarak piyasa değerindeki artış yeterli göstergedir. SPK’nın da dikkatini çeken bu durum yeni tartışmaların başlamasına neden oldu.

Son 2 yıldır halka arzların yoğun olduğu Borsa İstanbul’da 6 ayda 19 yeni şirket işlem gördü. Halka arzların ilk aşamasında meydana gelen tavan kilitlenme, eşit dağılımda yüksek talep gören paylarda yeterli olmayan pay sayısı ile açıklanabilir. Bundan sonrası uzmanların kafasını karıştırıyor.

Eşit dağılımla 30 kattan fazla talep gören Maçkolik hisseleri bunun en büyük örneklerinden biri. 5 lot alabilen yerli yatırımcı, ilk dönemde tavanlardan yararlanmak için mal alma peşinde koşuyor. Peki ya sonra?

Ekonomim’den Barış Erkaya’nın haberine göre halka arz edilen bazı şirketlerde oluşan fiyatlar büyük ilgi görüyor.

i.ekonomi.com

Sonuç olarak bu şirketler halka açıldıklarında bir değerlemeden geçmekte ve bu değerlemeler kurumlar tarafından denetlenmekte ve onaylanmaktadır. Bu değerlemelerin çok düşük olması gerekiyor ki böyle bir yükselişle yaşayabilsinler.

Sparta&Co kurucusu Taner Özarslan, halka arz sonrasında şirketlerin yüzde 200-300 oranında prim yapmasının mantıklı olmadığını belirtiyor.

pbs.twimg.com

Ekonomim’de yaptığı açıklamalarda, piyasa ortalamasında bir şirketin halka arzdan elde ettiği gelirle yaptığı yeni yatırımların değerini artırabileceğini ancak bu seviyelerde hareketlerin olmamasının normal olmadığını belirtiyor. Durumun spekülatif veya fiyatlandırmadaki bir anormallik ile açıklanabileceğini vurguluyor.

SPK’nın gözü şirketlerde ama yetkilileri önlem almayı erteliyor.

Şebnem Turhan’a göre SPK’nın özellikle son dönemdeki halka arzları yakından takip ediliyor. Uzun vadeli tavan hareketlerini incelediğini ancak kurumunun fiyatlanmasında herhangi bir rolü olmadığı için ancak bu hareketlerin manipülatif bir yapının sonucu olduğu kanıtlanabilirse devreye girebileceğini belirtiyor.

Geçtiğimiz haftalarda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka açık olmayan bağlı ortaklıkların hisselerinin ilk kez halka arzına ilişkin ilke kararı yayınladı.

Daha sonra BİST’ten yeni halka arz edilen bazı şirketler için açığa satış ve kredilendirme süreçlerine konu edilmemesine karar verildi.

Uzmanlar, halka arzlardaki yoğunluğun da olağan dışı olduğunu belirtiyor. Kriz dönemlerinde de halka arzlarda bir ağırlaşma olması grafiklerde dikkat çekiyor.

haber-dosyaları.foreks.com

Halka arzlar ilginizi çekiyor mu? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu