Haber

Güney Koreli sağlık ekibi Hatay’da depremzedelerle ilgileniyor

Güney Kore’den gelen ekip, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlara yardım eli uzatmaya devam ediyor.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde görev yapan grupta doktorlar, fizyoterapistler, hemşireler ve Türkçe tercümanlar yer alıyor.

Hastalarla tek tek ilgileniyorlar

İlçede gönüllüler tarafından kurulan sahra hastanesinde misyon sahibi olan Güney Koreliler, hastalarla tek tek ilgilenip tedavilerini takip ediyor.

Hastalarını güler yüzle karşılayan fizyoterapistler, anlık tedavilerle depremzedelerin ağrılarını azaltıyor.

“Yıkım için çok üzgünüz”

Paramedikler boş zamanlarında çocuklarla vakit geçirirler. Fizyoterapist Ahn Hyochul, sarsıntıların yol açtığı yıkımdan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi.

“Güney Kore ve Türkiye kardeştir”

Depremleri öğrendiklerinde çok duygulandıklarını belirten Ahn, Türkiye ile kardeş olduklarının altını çizdi:

Güney Kore ve Türkiye kardeştir. Yardım etmeye geldiğim için çok mutluyum. Daha önce Kore Savaşı’nda bize yardım ettiniz. Biz de yardım etmek istedik.

Ahn, bölgede bir hafta daha kalmayı planladıklarını belirtti. Hanui Jeong da 2 yıldır Türkiye’de yaşadığı için Türkçe bildiğini ve ekibe tercüman olarak katıldığını ifade etti.

“Kardeşimize yardım etmeye gerçekten gelmek istedim”

Türkiye’yi çok sevdiğini vurgulayan Hanui, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’de her gün Güney Kore’de sarsıntı olduğunu gösterdiler. Onu görmek kalbimi kırdı. Güney Kore ve Türkiye kardeş ülkelerdir. Kardeşimize yardım etmeye gerçekten gelmek istedim. Sağlık grubuyla arkadaşlarım vasıtasıyla tanıştık.

Buraya gelmeyi çok istedim. Burada her şeyi yapıyorum. İster tercüman olarak, ister çocuklarla vakit geçirmek için elimden gelen her şeyi yapıyorum.

“Allah Koreli kardeşlerimizden razı olsun”

Fizyoterapist tarafından muayene edilen Sezai Doğan, sahra hastanesine bel ağrısı şikayeti ile geldiğini belirterek, şunları ekledi:

Masaj yaptı, kemikleri düzeltmeye çalıştı. Harikaydı, çok rahatladım. 5 dakikada beni kendime getirdi. Koreli kardeşlerimizden Allah razı olsun.

Gözden kaçırma Güney Koreli gönüllüler depremzedelere 500 gıda kolisi bağışladı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu