Haber

Ednan Arslan’dan ‘İzmir Şehir Hastanesi’ Tepkisi: “Ak Parti Vermiş Oldukları Garantileri Saray Başta Olmak Üzere İsraftan Kaçınarak Sağlasın”

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) Üyesi Ednan Arslan, Bayraklı’daki İzmir Şehir Hastanesi’nin açılması halinde kente hizmet veren devlet hastanelerinin kapatılıp kapatılmayacağına ait kamuoyunda huzursuzluk olduğunu belirterek, “İnsanlarımızın kolay ulaşabildikleri ve iyi hizmet alabildikleri hastanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz. AK Parti vermiş oldukları garantileri Saray başta olmak üzere israftan kaçınarak ve yaşadıkları şatafata son vererek sağlasın” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, İzmir’de 2014 yılında temeli atılan, 3 yıl içinde tamamlanacağı duyurulan fakat açılışı bir türlü yapılamayan Bayraklı sırtlarındaki kent hastanesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Arslan, kent hastanesi nedeniyle kentteki başka hastanelerin kapatılacağı argümanlarını gündeme getirirken, “36 ay içinde bitirileceği vaat edilerek temeli atılan lakin 9 yıl geçmesine karşın hala bitirilemeyen Bayraklı Kent Hastanesi vatandaşlarımızın huzurunu ve sıhhatini daha açılmadan bozar oldu. İzmir kamuoyunda sıklıkla gündeme gelen kent hastanesinin açılması ile birlikte 5 devlet hastanesinin kapatılacağı sav ve kuşkuları bir türlü sonlandırılmış değil. Bakanlık bu hastanelerimizin kapatılıp, kapatılmayacağına dair neden açıklama yapmıyor, anlamak mümkün değil” dedi.

Bakanlığın kapatılacağı iddia edilen hastanelere yazı gönderdiğini ileri süren Arslan, şunları kaydetti:

“Bu hususta açıklama yapmayan bakanlığın kelam konusu hastanelere yazı göndererek sıhhat işçilerinin açılacak kent hastanesinde misyon almak isteyip istemediklerine dair görüşler topladığını gördük. Bu bize hem hastanelerin kapatılması için bir alt yapının oluşturulduğunu hem de çalışan hekimlerimizin ve öteki sıhhat işçilerinin üzerinde bir baskı ve mobbing uygulandığını göstermektedir. Bakanlığın bu tavır ve davranışını gözden geçirmesini bekliyoruz. Şayet o denli değil ise; çalışmakta bulundukları hastanelerden İzmir Bayraklı Kent Hastanesine geçmek isteyen sıhhat işçisinin boşaltacağı takımlara atama yapılacak mı? Mevzuyla ilgili 7 Ekim 2022’de verdiğimiz soru önergesi neden cevaplanmamıştır? Gizlenmeye çalışılan nedir? Bakanlıktan bu sorularımıza yanıt istiyoruz.”

İzmir’de 1857’de kurulan Alsancak Devlet Hastanesi başta olmak üzere kapatılacağı iddia edilen Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Behçet Uz Çocuk Hastanesi, Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin esaslı ve kurumsal kimliği oluşmuş, mesleksel birikimi, takımları prestijiyle da önemli bir tecrübe ve deneyime sahip olduğunu vurgulayan Arslan, şu tabirleri kullandı:

“Bu tarafı ile İzmir halkına çok önemli hizmet veren, insanlarımızın kolay ulaşabildikleri ve uygun hizmet alabildikleri hastanelerimizin kapatılmamasını istiyoruz. AK Parti vermiş oldukları garantileri Saray başta olmak üzere israftan kaçınarak ve yaşadıkları şatafata son vererek sağlasın. İzmir sıhhat ordusunun ve halkımızın sıhhati ve huzuru ile kimsenin oynamaya hakkı yok. Bu durumun son örneğini Ankara Etlik Kent Hastanesinin açılması ile yaşadık. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi, Dr. Sami Ulus Bayan Doğum, Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi, Zübeyde Hanım Bayan Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi ile şahsen Bakan Koca’nın kapatılmayacak dediği Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kapatıldığını yahut pasif bir duruma düşürüldüğünü gördük. Bakanlık Ankara ve öteki vilayetlerde sergilediği bu tavır ve davranıştan vazgeçmelidir. Bakanlığı İzmirlileri huzursuz eden hastanelerimizin kapatılıp kapatılmayacağına dair hususa ait kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapmaya davet ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu