Ekonomi

DSİ, Eskişehir’de 8 Milyar 229 Milyon Lira Değerinde 109 Tesis İnşa Etti

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Eskişehir’de 8 milyar 229 milyon lira değerinde 109 tesis inşa ettiklerini belirtti.

Balta, yaptığı yazılı açıklamada, gücünü ve ilhamını milletten alan DSİ’nin dün olduğu gibi gelecekte de hayata geçireceği projelerle Türk Yüzyılına damga vurmaya devam edeceğini vurguladı.

Eskişehir için hizmet ürettiklerini, susuz topraklara su ulaştırdıklarını belirten Balta, şöyle konuştu:

“Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önemli. Son 21 yılda Eskişehir’de kurduğumuz 34 sulama tesisiyle toplamda 150 bin 30 dönüm olmak üzere toplam 166 bin 650 dekar araziyi sulamaya açtık. dönüm ve 16 bin 620 dönüm kısmi arazi.İç Anadolu’nun ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Eskişehir’de tarımın daha da gelişmesi için son 21 yılda 109 tesise 8 milyar 229 milyon lira yatırım yaptık. Son 21 yılda 12 baraj, 11 gölet, 2 yer altı deposu ve 1 adet su baskını kapanı yaparak 169 milyon metreküp su depolama hacmine ulaştık.”

Balta, Eskişehirli çiftçinin tarım arazilerini büyük bir emek ve özveriyle kullandığını, Eskişehir’in su kaynaklarının iyileştirilmesi için yatırım yapmaya devam ettiklerini vurguladı.

Balta, şu anda 1 barajın imalat çalışmalarının sürdüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bu barajın tamamlanmasıyla birlikte 2.520 dönüm tarım arazisine daha sulama suyu sağlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, Eskişehir’de sel riskinin azaltılması amacıyla 36 yerleşim yeri ve 3.610 dönüm arazinin 34 dönümlük su baskını ile taşkın kontrolü sağlandı. Taşkın koruma tesisleri son 21 yılda tamamlandı. 3 Taşkın koruma tesisi inşaat çalışmaları devam ediyor. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleriyle taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızın ve arazimizin güvenliğini sağlıyoruz. Arazi toplulaştırması kapsamında ve Tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında, Eskişehir’de 13 adet iş tamamlanmış olup, 994 bin 821 dönüm arazi tescil edilmiş olup inşaatı devam etmektedir.667 bin 667 dönüm kısmı olmak üzere toplam 1 milyon 661 bin 821 dönüm alanda arazi toplulaştırması tescil edildi. dönüm arazide çalışmalar sürüyor. Eskişehir’de 60 yerleşim birimi arazi toplulaştırmasından yararlanıyor. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleriyle arazilerimiz daha değerli, daha verimli hale geliyor. ..”

Balta, Eskişehir’de son 21 yılda 2 adet hidroelektrik enerji (HES) tesisinin devreye alındığını ve yıllık 556,95 milyon kilovatsaat enerji üretimi elde edildiğini belirterek, bu tesisler sayesinde toplam 155,56 megavat güce sahip olduklarını ifade etti. Sadece elektrik alanında ülke ekonomisine yıllık 1 milyar 219 milyon lira katkı sağlanıyor. sunduklarının altını çizdi.

“31 Aralık 2023 itibarıyla yaklaşık 184 bin hanenin enerji ihtiyacını Eskişehir’de kuracağımız HES’lerle karşılayacağız.” Sözü kullanan Balta, şunları kaydetti:

“Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projelerle ilgili başta tesislerimizden doğrudan yararlanan çiftçilerimiz olmak üzere değerli Eskişehirlilerden aldığımız olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. gelecekte ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, kısacası Türkiye’yi “Yüzyılın idealini güçlendirecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu