Haber

Doha Anlaşması’nın yıldönümünde ABD’ye Taliban’dan tepki

Taliban yönetimi, Doha Anlaşması’nın yıldönümünde ABD’ye tepki gösterdi.

ABD-Taliban anlaşmasının ortasında 2020 yılında Doha’da imzalanan anlaşmanın 3. yıl dönümü dolayısıyla Katar’ın başkenti Kabil’de tören düzenlendi.

Törende konuşan Taliban geçici hükümetinin Başbakan Yardımcısı Molla Abdulgani Birader, ABD’nin Afganistan’daki varlıkları yasa dışı bir şekilde bloke ettiğini söyledi.

Brother, ABD’nin Taliban liderlerinin isimlerini kara listeye almaya devam ettiğini belirterek, “ABD, Taliban hükümeti ile etkileşime girmedi ve diğer ülkelerin Taliban hükümeti ile ekonomik ve siyasi olarak etkileşime girmesini engelledi” dedi. söz konusu.

Taliban hükümetinin dünya ile pozitif etkileşim kurmak istediğini kaydeden Brother, dünya ile etkileşimin bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Kardeş, bugünün Afganistan tarihinde değerli bir yere sahip olduğunu belirterek, üç yıl önce yapılan Doha Mutabakatı ile işgalin tabutuna çivi çakıldığını kaydetti.

Geçici hükümetin Maden ve Petrol Bakan Yardımcısı Mevlevi Şahabeddin Dilaver ise ABD’nin Doha Anlaşması’nı defalarca ihlal ettiğini ve buna uymadığını savundu.

Doha Anlaşması

ABD ve Taliban temsilcileri, yaklaşık 2 yıllık müzakerelerin ardından 29 Şubat 2020’de Doha Anlaşması’nı imzaladı.

Anlaşmada yabancı askeri unsurların ülkeden çekilmesi, orta-Afgan diyaloğunun başlaması, bazı Taliban liderlerinin isimlerinin uluslararası yaptırım listelerinden çıkarılması gibi hususlara yer verilirken, inanç inşa edici tedbirler öngörülüyordu. esir takası ile.

Anlaşmaya göre Taliban, El Kaide gibi grupların ülkeyi üçüncü taraflara karşı kullanmasına izin vermeyeceğine de söz vermişti.

Ancak anlaşmanın ulusal güvenlik güçlerine yönelik bir saldırıyı açıkça engellememesinden yararlanan Taliban, saldırılarını artırdı ve bir süre sonra tüm ülkeyi kontrolü altına aldı.

Daha sonra ABD ve Taliban birbirlerini anlaşmaya uymamakla suçladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu