Ekonomi

Çin’de yılın ilk 7 ayında 28 bin 406 yabancı sermayeli şirket kuruldu

23. Çin Uluslararası Yatırım ve Ticaret Fuarı Ximen şehrinde devam ediyor.

Fuarda 2023 Dünya Yatırım Raporu ve Çin’de 2023 Yabancı Sermaye İstatistikleri raporu yayınlandı. Yayınlanan bilgilere göre Çin’deki yabancı yatırım 2022’de istikrarlı bir şekilde arttı. AB ve ASEAN’ın yatırımları yüzde 95,3 ve yüzde 9,5 arttı. Fuarda ayrı ayrı anlatılan, Çinli Şirketlerin Yurt Dışındaki Gelişimi Raporu Çin’in yurt dışı yatırımlarındaki sağlam artışın devam ettiği belirtildi. Ancak BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın yayınladığı rapora göre küresel doğrudan yabancı yatırımlar 2022’de yüzde 12 azaldı.

2023 Çin’de Yabancı Sermaye İstatistikleri Raporu Buna göre Çin’in yabancı yatırım kapasitesi 2022’de yeni bir rekor kırdı. Yıl genelinde fiilen kullanılan yabancı sermaye yüzde 4,5 artarak 189 milyar 130 milyon dolara ulaştı. ortada ileri teknoloji Yatırıma dayalı segment, yatırımın büyümesine katkı sağlayan değerli bir segment haline geldi. AB ve ASEAN’ın Çin’deki yatırımları yüzde 95,3 ve yüzde 9,5 arttı.

Artış 2023’te de devam ediyor

Bu yıl Ocak-Temmuz ayları arasında Çin’de kurulan yabancı sermayeli şirketlerin sayısı hızla arttı.

Çin Ticaret Bakanlığı’nın paylaştığı bilgiye göre bu yılın ilk 7 ayında ülke genelinde 28 bin 406 yabancı sermayeli işletme kuruldu. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 arttı. Geçen ay Çin Devlet Konseyi, yabancı sermaye kullanımının kalitesini artırmak ve yabancı şirketlere eşit muameleyi garanti altına almak için 24 teşvik tedbiri öne sürdü. Çin hükümeti yabancı şirketlere daha elverişli bir iş ortamı sunuyor.

Raporu değerlendiren Çin Makroekonomik Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı WuSa, “Öncelikle dünya ülkelerinin Çin’deki yatırım fırsatlarına daha fazla önem vermeye başladığının göstergesi olarak yorumlanmalı. “Çin çok büyük bir pazar ve süper satın alma gücüne sahip, dolayısıyla dünya ülkelerine çok büyük bir pazar fırsatı sunuyor.”söz konusu.

Bu yılın başı itibarıyla yüzden fazla sınır ötesi şirketin yetkilileri Çin’i ziyaret ederek yatırım ve işbirliği arayışına girdi. Ocak-Temmuz döneminde ileri teknolojiye dayalı imalatta fiilen kullanılan yabancı sermaye yüzde 25,3 oranında arttı.

Çin’deki yabancı yatırımlar artarken küresel doğrudan yabancı yatırımlar azaldı. BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı’nın temmuz ayında yayınladığı rapora göre, Rusya-Ukrayna çatışması, gıda ve enerji fiyatları ile kamu borç baskısı nedeniyle küresel doğrudan yabancı yatırımlar 2022’de yüzde 12 azalarak 1,3 trilyon dolara geriledi. Gelişmiş ülkelere yapılan doğrudan yatırımlar yüzde 37 azaldı.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu