Haber

Çeşme Belediyespor masörü o anları anlattı

Çeşme Belediyesi SporMasözü Murat Karakaş, Çeşme Belediyespor ile Özçamdibispor maçında kaleciyle çarpışma sonucu üç kaburgası kırılan Faruk Yıldıran’ın bayılarak nasıl hayata döndürüldüğünü anlattı.

Çeşme Belediyespor ile Özçamdibispor’un kendi sahasında konuk ettiği maçın 25. dakikasında Özçamdibispor’un kalecisi Doğancan Ereşmeli ile çarpışan Faruk Yıldıran, yere düşerek bayıldı. Hakemin çağırması üzerine futbolcunun yanına koştuğunu söyleyen Çeşme Belediyespor masörü Murat Karakaş, “Acil olay yerine geldiğimde baygın olduğunu ve nefes alamadığını gördüm. Koklayarak uyandırmaya çalıştım. amonyak hızlı.Yurtdışında öğrendiğim bir teknikle tekrar nefes almasını sağladık.Çeşme Belediyesine ait hasta nakil aracına sedye ile taşıyarak hastaneye kaldırdık.Futbolcumuzun 3 kaburgasının kırıldığını ve kaburgasının kırıldığını öğrendik. kırık kemik kristalleri ciğerlerini söndürmeye başladı.Bizim nefesimiz akciğerin tamamen sönmesini engelledi ve hayatı kurtuldu.İlk yardımın ne kadar değerli olduğu bir kez daha görüldü.Nefes alamasaydık oyuncumuzu kaybedebilirdik. Allah korusun” dedi.

Mesleğinin sporcu sağlığı açısından önemine dikkat çeken masör Karakaş, “Sevdiğimiz bir futbolcumuz hazırlık maçında sakatlandı. Muayene sırasında sırt kasında sertlik hissettim. MR çekildi.Kasında yırtık ve kitle olduğunu gördük.Kulübümüzün katkılarıyla kapsamlı tetkikler yaptırdık.İncelemeler yapıldı.Sonuç olarak kitlenin iyi huylu olduğunu öğrendik. İyi huylu olması bizi memnun etti. Erken teşhisin önemi de ortaya çıktı” dedi.

Kariyeri boyunca karşılaştığı olaylarda ilk yardım sayesinde birkaç kişinin hayata dönmesini sağladığını anlatan masör Karakaş, “Yaşadığım birkaç olayda ilk yardımın değeri ortaya çıktı. 2 kişiye yardım ettim. 2 farklı trafik kazası geçiren şahıslar hayata döndürüldü.Maç esnasında hakemin göğüs boşluğuna sert bir top geldi ve hakem nefessiz kaldı.Ben müdahale edip nefes almasına yardımcı oldum.Çanakkale’de çalışırken Çanakkale’de Manisa maçında bir futbolcunun çenesi kilitlendi. Elimden geldiğince işimi yapmaya çalışıyorum” dedi.

1965 İzmir doğumlu olduğunu belirten ve kendisi hakkında bilgi veren Karakaş, “Eski futbolcuyum. Aynı zamanda antrenörüm. Ama antrenör değilim. 35 yaşlarında spor masörlüğüne başladım. yıllar önce spor masörlük sertifikalarımı aldım.yurt içi ve yurt dışında bir çok seminer ve eğitimlere katıldım.uzun süre 1.Lig ve Büyük Ligde spor masör olarak çalıştım.Youth National’da çalıştım. Ayrıca 5 yıl Azerbaycan’da büyük bir takımın sağlık görevlisi olarak çalıştım.Olimpiyatlarda ve Şampiyonlar Ligi’nde çalışma fırsatım oldu.Çeşme’den spor masörünün teklifini kabul ettim. . – İZMİR

kumluca-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu