Yaşam

Caz sanatçısı YolanDa Brown 31. İstanbul Caz Festivali’nde konser verdi

Jamaika kökenli İngiliz caz sanatçısı YolanDa Brown, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 31. İstanbul Caz Festivali’nde dinleyicilerle buluştu.

Sanatçı Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşen konserde “Million Billion Love”, “How Deep is Your Love”, “Confusion”, “Being”, “Summertime”, “Dream Dream Repeat”, “Strasburg St. Denis” eserleri ile Bob Marley’in “Medley” şarkısını yorumladı.

Brown’a sahnede gitarda Ralph Porrett, davulda Talbert Wilson, piyanoda Tamas Balogh, trompette Paul Jordanous, bas gitarda ise Rick Leon James eşlik etti.

Jamaikalı bir ailenin kızı olarak İngiltere’de dünyaya gelen caz sanatçısı, piyano, davul ve başka enstrümanları denerken küçük yaşta saksafonla tanıştı.Üniversite yıllarında para kazanmak için müzik çalmaya başlayan Brown, sevdiği müzikleri bir araya getirdiği çıkış albümü “April Shower May Flowers”ı 2012’de yayımladı.

Aşk, politika ve savaş günlerinde aile ve dostlarla bir arada olmanın ilhamıyla yazdığı bestelerinden oluşan “Love, Politics, War” albümünü 2017’de dinleyicilerin beğenisine sunan sanatçı. The Temptations, Jools Holland’s Rhythm and Blues Orchestra ve Billy Ocean ile turneye çıktı. Eurythmics’ten Dave Stewart, Snarky Puppy’den Bill Laurance, Stereophonics’ten Kelly Jones ve Rick Astley gibi sanatçılarla iş birliği yaptı.

YolanDa Brown kariyerinde çifte MOBO ödüllünün sahibi oldu. Müzisyen kimliğinin yanı sıra eğitmen, yazar, sunucu, hayırsever ve girişimci de olan sanatçı British Phonographic Industry Başkanı, Londra Filarmoni Orkestrası danışma kurulu üyesi, Prince’s Trust ve London Music Fund elçisi, Youth Music Başkanı olarak da görev yapıyor. Doğu Londra Üniversitesi’nden fahri doktora unvanına sahip olan Brown, müzik eleştirmenleri tarafından dünyanın en iyi saksofon sanatçıları arasında sayılırken bir yandan da çocuklar için müzik programları tasarlıyor.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

haberuzumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu