Haber

Canik Belediyesi Kayıtsız Atık Toplamaya ‘Dur’ Dedi

Canik Belediyesi tarafından ilçede bulunan atık toplayıcıları kayıt altına alınacak.

Canik Belediyesi, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan Atık Toplayıcıları Genelgesi yeterince rastgele bir işletmeye bağlı olmaksızın çalışan atık toplayıcılarını kayıt altına alacak. Canik Belediyesi, ilçede faaliyet gösteren atık toplayıcılarını Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sıfır Atık Bilgi Sistemi üzerinden kayıt altına alarak sağlıklı ve inançlı bir halde geri dönüşüm atıklarının toplanmasını sağlayacak.

Atık Toplayıcıları Denetlenecek

“İlçemizde herhangi bir işletmede kaydı olmayan atık toplayıcıları Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kayıt olmadan atık toplayamayacak” diyen Canik Belediye Lideri İbrahim Sandıkçı, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından yayınlanan genelgeyle birlikte ilçemizdeki atık toplayıcılarının çalışma kaidelerini belediye meclisimizde aldığımız kararla belirledik. Aldığımız kararla atık toplayıcılarının ve etraf güvenliğini sağlıyoruz. Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne dâhil olan atık toplayıcılar bağımsız sıfır atık toplayıcısı kartına sahip olacaklar. İlçemizde kayıt dışı, etraf sıhhatini tehdit edecek biçimde atık toplayan bireylere müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Geri Dönüştürülebilir Atıklar Kayıt Altında

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlanan 2022/6 sayılı “Atık Toplayıcıları” bahisli genelge kapsamında ülke genelinde kayıt dışı atık toplayıcılığının önüne geçilecek. Sıfır Atık Bilgi Sistemi’ne kayıt olmayan ve bağımsız sıfır atık toplayıcısı kartına sahip olmayan şahıslar atık toplayıcısı olarak çalışamayacak. Sıfır Atık Bilgi Sistemi’yle atık toplayıcıları, geri dönüştürülebilir atıkların tipi ve ölçüsü kayıt altına alınacak.

Kayıtlar Başladı

Canik Belediyesi tarafından ilçede kayıtlı bir formda atık toplayıcılığında bulunmak isteyen 18 yaş ve üzeri vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, bağlantı bilgileri ve sıhhat raporu ile birlikte Canik Belediyesi Paklık İşleri Müdürlüğü’ne müracaat yapabileceği, yabancı asıllı atık toplayıcıların ise Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Memleketler arası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış Yabancı Çalışma Müsaade Belgesi’yle başvurabileceği bildirildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu