Yaşam

Buz Devri mağara çizimlerinin gizemi çözüldü

DUVAR- Londra merkezli mobilya tamircisi Ban Bacon, 20.000 yıllık izleri analiz etti. Arkeologların anlamlarını çözemediği noktaların, hayvanların çiftleşme dönemlerini gösterdiği düşünülüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göreBacon, avcı-toplayıcıların söylediklerinin ilk kez anlaşılabilmesini “gerçeküstü” olarak tanımlıyor.

Bacon, İngiltere’nin en büyük kütüphanesi olan British Library’de ve internette saatlerce araştırma yaptıktan sonra zengin bir veri buldu ve tekrar eden çizimleri incelemeye başladı.

Bazı fotoğraflarda “Y” işareti olduğunu fark etti. Bunun bir “doğum” sembolü olabileceğini düşündü. Araştırması ilerledikçe, arkadaşlarını ve uzman akademisyenleri işe aldı.

Onlar da Bacon’ı “sokak adamı” olmasına rağmen araştırmasına devam etmesi için cesaretlendirdiler. Bacon, Durham Üniversitesi’nden iki profesör ve University College London’dan bir profesörden oluşan bir ekiple çalışmaya başladı.

Halen yaşayan hayvanların doğum döngüleri incelenmiştir. Mağara resimlerindeki nokta sayısının ay takvimine göre hayvanların çiftleşme dönemini gösterdiği ortaya çıktı.

Ekibin bulguları Cambridge Journal of Archaeology’de yayınlandı.

Durham Üniversitesi’nden Profesör Paul Pettitt, kendisiyle temasa geçen Bacon’ın “bu işi ciddiye almasından” memnun olduğunu söylüyor.

Pettitt, “Sonuçlar, Buzul Çağı avcı-toplayıcılarının sistemik takvimi ilk kullananlar olduğunu ve burada önemli ekolojik bilgileri saptadıklarını gösteriyor” diyor.

“Fransa’da Lascaux ve İspanya’da Altamira mağaralarında sanatı miras alan insanların, sonradan bizde sıradan hale gelen erken dönem rekorunu da miras aldıklarını söyleyebiliriz.”

Bacon ise atalarımızın “düşündüğümüzden daha çok bize benzediğini ve bizden binlerce yıl uzakta olmalarına rağmen bir anda onlara yakınlaştığımızı” belirtir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu