Ekonomi

Brezilya yeni et işleme rekorları kırarak küresel ticarete öncülük ediyor

Ulusal nüfus sayım bürosu IBGE’nin son verilerine göre Brezilya küresel et endüstrisinde yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Ülkenin et şirketleri rekor sayıda tavuk ve domuz işlerken, sığır kesimi de tarihteki en yüksek ikinci seviyeye ulaştı.

Et işlemedeki bu artış, Brezilya’nın dünyanın en büyük sığır ve tavuk eti tedarikçisi ve dördüncü en büyük domuz eti ihracatçısı olarak hakim konumunun altını çiziyor.

IBGE verileri, Brezilya’da büyükbaş hayvan kesiminin 2023 yılında yaklaşık %14 artarak 34,06 milyon başa ulaştığını ortaya koymuştur. Bu büyüme, 2022 yılında görülen genişlemenin devamı niteliğinde olup Brezilya’nın küresel sığır eti ticaretinin yaklaşık dörtte birine hakim olma rolünü sağlamlaştırmaktadır. Özellikle, ülke geçen yıl 2,01 milyon metrik ton taze sığır eti ihraç ederek tüm zamanların rekorunu kırdı.

Artan kesim oranlarına rağmen Brezilya, 230 milyondan fazla baş ile dünyanın en büyük sığır sürülerinden birine sahip. Aralarında JBS, BRF, Marfrig ve Minerva gibi sektör devlerinin de bulunduğu ülkenin et şirketleri, Çin ve Orta Doğu’nun önemli ihracat noktaları olduğu dünya çapında yüzlerce müşteriye hizmet vermektedir.

Brezilya’nın rekabet üstünlüğü, toplam dünya satışlarının sırasıyla %37 ve %13’üne sahip olduğu tavuk ve domuz eti pazarlarında da kendini göstermektedir. Son rakamlar, 2023 yılında tavuk ve domuz kesiminin sırasıyla 6,28 milyar ve 57,17 milyon başa ulaşarak rekor seviyelere ulaştığını göstermektedir.

Bu başarılar, JBS ve Marfrig gibi Brezilya merkezli firmalar da dahil olmak üzere özellikle ABD’deki şirketleri etkileyen düşük sığır stokları gibi küresel et üreticilerinin karşılaştığı zorluklara rağmen elde edildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu