Haber

Avustralya, Solomon Adaları’nda güvenlik önlemlerini artıracak

Avustralya, 19 Kasım-2 Aralık tarihleri ​​arasında Solomon Adaları’nda düzenlenecek Pasifik Oyunları ve 2024’te yapılacak genel seçimler için güvenlik tedbirleri kapsamında personel sayısını artıracak.

Solomon Adaları hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Avustralya’nın Solomon Adaları Yüksek Komiseri Rod Hilton’un, Avustralya’nın Solomon Adaları’nda yapılacak 2023 Pasifik Oyunları ve 2024 Ulusal Genel Seçimleri için güvenlik desteği sağlayacağını doğruladığı belirtildi.

Açıklamada Avustralya’nın, Solomon Adaları ile Avustralya arasında imzalanan güvenlik işbirliği anlaşması kapsamında ek güvenlik personeli göndereceği bildirildi.

Açıklamada Avustralya’nın, Solomon Adaları Uluslararası Yardım Gücü (SIAF) kapsamında 2021 yılında gönderdiği güvenlik takviyesini Haziran 2024’e kadar uzattığı belirtilerek, hükümetin bu gelişmeden oldukça memnun olduğu belirtildi.

Açıklamada, Solomon Adaları ile “birincil güvenlik ortağı” Avustralya arasındaki ortaklığın güven, saygı ve ortak değerlere dayandığı vurgulandı.

Solomon Adaları’nda yıl sonu yapılması planlanan genel seçim, Pasifik Oyunları’nın 19 Kasım-2 Aralık tarihleri ​​arasında düzenlenmesi nedeniyle 2024 yılına ertelendi.

Solomon Adaları Başbakanı Manasseh Sogavare, seçimlerin Pasifik Oyunları tarihlerinde yapılmasının maliyet ve lojistik açısından zorlu olacağını iddia ederek, seçim tarihi dışında herhangi bir değişiklik yapılmadığını kaydetti.

haberakkisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu