Haber

Anayasa Mahkemesi Kararlarının Uygulanmasına Yönelik Toplantı Yapıldı

“Temel Haklar Alanında Türk Anayasa Mahkemesi Kararlarının Etkin Uygulanmasının Desteklenmesi” başlıklı Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi Ortak Projesi kapsamında “İdari Yargıda Bireysel Başvuru İhlali Kararları ve İhlallerin Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Bölge Toplantısı” düzenlendi. İhlalin Sonuçları” etkinliği İzmir’de gerçekleştirildi.

Otelde düzenlenen toplantıda konuşan Anayasa Mahkemesi Başkan Yardımcısı Kadir Özkaya, bireysel başvuru sisteminin Türk hukuk sistemine dahil edilmesinin, hak ihlali iddialarının ulusal sınırlar içerisinde incelenmesini, ihlallerin uluslararası mercilere sevk edilmeden ortadan kaldırılmasını amaçladığını söyledi. yargı organlarının harekete geçmesi ve temel haklara ilişkin standartların yükseltilmesi.

Yeni anayasa hükmüyle Anayasa Mahkemesi’nin görev alanının genişletildiğini ve mahkemenin bireylerin günlük yaşamlarına yansıyan hak ihlali iddialarını somut olarak inceleyebilir hale geldiğini belirten Özkaya, şöyle konuştu:

“Bu bağlamda Mahkeme bugüne kadar her hak ve özgürlüğe ilişkin çok değerli kararlar vermiştir. Önemli sorumluluklar üstlenmiştir. Bu kararlar bir yandan bireysel düzeyde hak ihlallerinden kaynaklanan zararları ortadan kaldırırken diğer yandan da bireysel düzeyde hak ihlallerinden kaynaklanan zararları ortadan kaldırmıştır. diğer yandan temel hak ve özgürlüklere ilişkin hukuki sorunların objektif etki bağlamında analizine değerli bir katkı sağlamış, dolayısıyla dönüştürücü bir etki yaratmıştır.Elbette bu etki aynı zamanda toplumsal bilinç ve farkındalığı da artırmıştır. Uygulamanın, hak aramanın sağlıklı işleyen bir yolu olarak yoluna devam etmesi ve dönüştürücü etkisinin gücünü ve sürekliliğini koruması, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesinin ilgililerin katkısıyla gerçekleştirilmesine bağlıdır. “Bu kararlara dayanan ilke, standart ve yaklaşımların benimsenmesi ve taraflar arasında etkin ve verimli bir işbirliğinin tesis edilmesi, ortak iradeyle hareket etmelerine bağlıdır. Aksi halde Anayasa Mahkemesinin bu konuyu tek başına kararlarıyla sonuçlandırması ve analiz etmesi mümkün değildir.”

Avrupa Konseyi Türkiye Birimi Başkanı Könül Gasımova da projenin başlangıcından bu yana hızlı ilerleme kaydedildiğini ve bu noktada önemli sonuçlara ulaşıldığını vurguladı.

Proje kapsamında 30 bölgesel yuvarlak masa toplantısı planlandığını belirten Gasımova, “Şu ana kadar Ankara, İstanbul, Gaziantep, Bursa, Trabzon ve Erzurum bölgelerinde yuvarlak masa toplantıları düzenledik ve aralarında yargı mensuplarının da bulunduğu yaklaşık 1200 katılımcıya ulaştık” dedi. ” söz konusu.

Gasimova, İzmir’de de önemli konuların görüşüleceğini sözlerine ekledi.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Mustafa Gürsoy ile çok sayıda yargı ve yargı personelinin katıldığı toplantıda, konuşmaların ardından “Bireysel Başvuru İhlal Kararlarının Objektif Etkisi” ve “Bireysel Başvuru İhlal Kararlarının Sübjektif Etkisi” oturumları gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu