Haber

Alman Hükümeti Nijer’deki Darbecileri Uyardı

Alman hükümeti darbecileri Nijer’de askeri darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum’a zarar vermemeleri konusunda uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Başkan Bazum’un durumundan endişe duyduklarını söyledi.

Fischer, “Bu nedenle, demokratik olarak seçilmiş Başkan Bazum ve ailesine bir şey olursa, darbecilerin ciddi kişisel sonuçlar beklemeleri gerektiği şeklindeki mesajımızı yinelemek istiyorum. Bunu, tıpkı Afrikalı ortaklarımız gibi, gerilimi tırmandırmak olarak algılıyoruz.” terimleri kullandı.

Nijer’de anayasal düzene dönülmesinden yana olduklarını kaydeden Fischer, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) devam eden arabuluculuk çabalarını desteklediklerini vurguladı.

Fischer, Nijer’deki durumun hala kırılgan ve gergin olduğuna dikkat çekti. söz konusu.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu