Haber

ABD, Guantanamo hapishanesinden iki Pakistanlı kardeşi serbest bıraktı

ABD’nin Guantanamo hapishanesinde 20 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Pakistanlı iki kardeş Abdul ve Muhammed Rabbani serbest bırakılarak ülkelerine geri gönderildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamada, Abdul Rabbani’nin gerekli kurullardaki işlemlerinin 13 Mayıs 2021’de, Muhammed Rabbani’ninkilerin ise 17 Ağustos 2021’de tamamlandığı ve iki kardeşin görevden alındığı kaydedildi. ABD’nin ulusal güvenliği için bir tehdit değil.

Açıklamada, “18 Ocak 2023’te Lloyd Austin, Kongre’ye Abdul ve Muhammed Rabbani’yi Pakistan Hükümetine iade etme niyetini bildirdi ve Pakistanlı ortaklarla istişare ederek devir koşullarını nihai hale getirdik.” söylendi.

Rabbani kardeşlerin serbest bırakılmasıyla birlikte 32 tutuklu Guantanamo hapishanesinde kaldı.

Pentagon bilgilerine göre bunlardan 18’i serbest bırakılmaya uygun durumda; 3’ü Periyodik Soruşturma Kurulu’na girmeye hazır, 9’u askeri komisyon sürecinde, geri kalan 2 tutuklu da askeri komisyonlarda hüküm giymiş ve cezalarının tamamlanmasını bekliyor.

2 Şubat 2023’te ABD, 20 yıl önce Pakistan’da tutuklanan ve Amerikan istihbaratı tarafından yıllarca ağır işkencelere maruz kaldığı bilinen Guantanamo tutuklusu Macid Khan’ı Orta Amerika ülkesi Belize’ye göndererek serbest bıraktı.

haberdilovasi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elvankent Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu